Już prawie 100 przypadków odry w Polsce. Dziewięć ognisk, w tym w największych miastach
W Polsce w ostatnich tygodniach potwierdzono prawie 100 przypadków odry. To niemal trzy razy więcej niż w całym ubiegłym roku. Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego obecnie ogniskami choroby są m.in. Poznań, Wrocław, Lublin i Warszawa.
Jak pisze RMF24.pl, pod nadzorem sanepidu jest teraz dziewięć ognisk odry, m.in. Poznań, Wrocław, Lublin i Warszawa. Osoby, które chorują, to najczęściej dzieci w wieku ok. 7-9 lat oraz ich rodzice.
Większość osób, które zachorowały, nie była w ogóle szczepiona przeciwko odrze - podkreśla w rozmowie z dziennikarzem RMF FM krajowa konsultant w dziedzinie epidemiologii prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz.
Zaznacza, że w przypadku odry największą skuteczność uzyskuje się, gdy mamy komplet szczepień, czyli dwie dawki szczepionki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Szarża 20-latka z bmw. Przeleciał przez ogrodzenie i myjnię
Odra jest bardzo niebezpieczna. Niektórzy najmłodsi chorują na tyle ciężko, że trafiają do szpitali. - Te dzieci mają powikłania odry: zapalenia płuc, zapalenia krtani, zapalenia uszu, 30 procent wymaga hospitalizacji - opisuje pediatra ze Szpitala Bielańskiego w Warszawie prof. Teresa Jackowska
Wzrost zachorowań na odrę. Co jest powodem?
Jak ustalił reporter RMF FM, jest powód zwiększonej liczby zakażeń odrą i ujawnienia się jednego z pierwszych ognisk w zachodniej części kraju. To przyjazd do Polski z Niemiec obcokrajowca z dzieckiem, który tutaj chciał odwiedzić swoją rodzinę. W ten sposób wirus zaczął się rozprzestrzeniać.
Sanepid próbuje przeciąć teraz źródła zakażenia, czyli znaleźć osoby, które miały kontakt z chorymi.
Szczepienia to podstawa
Pediatrzy przy tej okazji przypominają rodzicom, żeby ci szczepili dzieci przeciwko odrze. Pierwszą dawkę podaje się w 13. miesiącu życia, a drugą - gdy dziecko skończy 5 lat.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega przed "alarmującym" zagrożeniem odrą w rejonie europejskim. W roku 2023 zakażeniu uległo około 42 200 osób, podczas gdy w całym roku 2022 było to 941.
Oznacza to niemal 45-krotny wzrost zachorowań. Najwięcej przypadków odry odnotowano w Kazachstanie - 13 667, Rosji - 10 710, Kirgistanie - 5 452 oraz Turcji - 4 584. W Europie Zachodniej rekord należał do Wielkiej Brytanii - 183 przypadki.
Czytaj również: Wirus przy granicy z Polską. "Zagrożenie jest realne"
Źródło: RMF24/WP