PolskaJuż niebawem darmowy internet dla warszawiaków?

Już niebawem darmowy internet dla warszawiaków?

Stołeczny Ratusz zwrócił się Urzędu Komunikacji Elektronicznej z wnioskiem o przyznanie częstotliwości na bezprzewodowy internet - poinformował rzecznik urzędu miasta Tomasz Andryszczyk.

06.09.2008 | aktual.: 06.09.2008 13:42

Władze Warszawy chcą, by w 2010 r. większość mieszkańców miasta mogła korzystać za darmo z bezprzewodowego internetu. Szacunkowa wartość budowy takiej sieci może wynieść 20-30 mln zł.

Jak powiedział rzecznik Ratusza, już od początku przyszłego roku darmowy internet ma być dostępny na Żoliborzu. W październiku zostanie ogłoszony przetarg na dostawcę sprzętu. Internet miejski będzie wolniejszy, niż ten oferowany przez dostawców komercyjnych - dodał rzecznik.

Stołeczny Ratusz chce skorzystać z nowoczesnej technologii - internetu w systemie WiMAX. Ten system ma także przewagę nad powszechnie stosowanym standardem sieci bezprzewodowych WiFi - umożliwia transmisję na dystansie do 4,5 km.

Aby można było bezpłatnie poruszać się w sieci, na terenie Warszawy trzeba postawić maszty z nadajnikami o dużej mocy. Każdy, kto będzie chciał korzystać z darmowego internetu miejskiego, będzie musiał kupić specjalną kartę, która umożliwi połączenie.

Dostęp do sieci ze względów bezpieczeństwa będzie ograniczony. Mieszkańcy poprzez łącza będą mogli przeglądać strony WWW, wysyłać i odbierać pocztę elektroniczną, korzystać z komunikatorów. Zablokowane będzie natomiast działanie programów wymiany plików typu "peer to peer" czy stron pornograficznych.

Na Żoliborzu nadajnik stanie na dachu kościoła św. Stanisława Kostki. Aby z niego korzystać, trzeba będzie zarejestrować się w urzędzie dzielnicy. W następnej kolejności władze miasta planują przyłączenie do sieci dzielnicy Śródmieście.

Od roku na terenie dzielnicy Bemowo mieszkańcy mogą korzystać z bezprzewodowego internetu w systemie WiFi (zasięg do ok. 200 metrów). Jedynym warunkiem skorzystania z tej usługi jest posiadanie komputera wyposażonego w specjalną kartę, która umożliwia - przez łącze radiowe - dostęp do sieci. Z tej sieci korzysta kilkaset osób w rejonie ul. Górczewskiej i Powstańców Śląskich.

Tzw. hotspoty, czyli miejsca w których można korzystać z bezprzewodowego internetu są instalowane najczęściej w hotelach, restauracjach, lotniskach, dworcach, uczelniach, centrach handlowych, centrach miast i innych miejscach publicznych.

Usługa czasami jest bezpłatna lub też płatność następuje m.in. za pomocą karty kredytowej. Popularna na zachodzie Europy usługa kilka lat temu pojawiła się także w Polsce. Najwięcej hotspotów jest w województwie mazowieckim, pomorskim i śląskim.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)