Juszczenko: Wspólnota Demokratycznego Wyboru nie powiela funkcji WNP
Ukraiński prezydent Wiktor Juszczenko,
uczestniczący w szczycie Wspólnoty Niepodległych Państw
(WNP) w Kazaniu, zapewnił, że proponowana przez Kijów i Tbilisi
Wspólnota Demokratycznego Wyboru (WDW) nie powiela funkcji WNP.
Dwa kraje, podzielające wartości europejskie i pragnące wzmocnienia demokracji oraz budowy społeczeństwa obywatelskiego, apelują do krajów regionu, które również uznają te wartości, o połączenie wysiłków w celu ich realizacji - powiedział Juszczenko w wywiadzie dla agencji Tatar-Inform.
Nie jest to krok "skierowany przeciwko komukolwiek" - podkreślił. Myślę, że możemy mówić o jakościowo nowym poziomie współpracy w regionie, który nie stanowi zaprzeczenia dla istniejących form współpracy i nie powiela mechanizmów działania ani WNP, ani innych organizacji regionalnych - ocenił ukraiński prezydent.
Deklarację o zamiarze utworzenia demokratycznej wspólnoty państw regionu Morza Bałtyckiego, Czarnego i Kaspijskiego Juszczenko podpisał 12 sierpnia wraz z prezydentem Gruzji Micheilem Saakaszwilim w gruzińskim Borżomi.
Deklaracja głosi, że celem działalności Wspólnoty będzie m.in. "likwidacja wszelkich linii podziału, które pozostały z przeszłości, walka o prawa człowieka oraz zwalczanie ducha konfrontacji".
Juszczenko i Saakaszwili wyrazili przekonanie, że na terytorium od Bałtyku po Morze Kaspijskie istnieją "niepowtarzalne możliwości", ułatwiające współpracę między Europą, Azją Środkową i Dalekim Wschodem.
Uważają również, że utworzenie Wspólnoty "zapoczątkuje nową erę demokracji, bezpieczeństwa, stabilizacji i pokoju w Europie od Atlantyku po Morze Kaspijskie". Juszczenko i Saakaszwili zaproponowali przystąpienie do nowej organizacji wszystkim przywódcom regionu.
Jarosław Junko