PolskaJustyna Kazana: moja mama nie zdecyduje się na odsłuchanie nagrań z tupolewa

Justyna Kazana: moja mama nie zdecyduje się na odsłuchanie nagrań z tupolewa

- To będzie potwornie trudne i bolesne. Moja mama się na to nie zdecyduje - tak o odsłuchiwaniu nagrań z czarnych skrzynek tupolewa przez rodziny ofiar mówi Justyna Kazana, córka szefa Protokołu Dyplomatycznego MSZ, który zginął pod Smoleńskiem.

Justyna Kazana: moja mama nie zdecyduje się na odsłuchanie nagrań z tupolewa
Źródło zdjęć: © AFP | STR

- Nie wiem, czy jestem jedną z tych 21 rodzin, które mają odsłuchiwać nagrania - powiedziała Kazana. - Spodziewamy się wezwania. Z tego, co zrozumiałam z wypowiedzi pana Seremeta, prawdopodobnie wyznaczono konkretne osoby z rodzin. Nie ukrywam, że bardziej spodziewamy się wezwania do odsłuchiwania nagrań mojej mamy niż mnie - dodała.

Kazana podkreśliła, że jej mama na pewno nie zdecyduje się na odsłuchanie nagrania. - Będzie to dla niej potwornie trudne. Dla mnie oczywiście również - stwierdziła.

- Jak ma wyglądać "bezbolesne" wysłuchanie głosu mojego taty, który zginął już ponad trzy lata temu, w sytuacji, w której ja w tej chwili nie jestem w stanie włączyć żadnego filmu wspomnieniowego, w którym mogłabym go zobaczyć, a co dopiero gdybym mogła go usłyszeć. Jestem w stanie spojrzeć na zdjęcia, które stoją w domu, niekoniecznie oglądać jeszcze albumy z naszymi różnymi wspomnieniami. Nie mówiąc już o odsłuchiwaniu jakiegokolwiek głosu... Po prostu jest to niewyobrażalna trudność, ból i nie bardzo wiem, jak można tutaj sprawić, żeby ból był mniejszy. Odsłuchanie głosu to jest odsłuchanie głosu - powiedziała.

Odsłuchiwanie nagrań z kokpitu

Na wniosek Rosjan niektórym bliskim ofiar katastrofy smoleńskiej będą odtwarzane nagrania rozmów załogi Tu-154M na okoliczność, czy rozpoznają wypowiedzi swych krewnych. Prokuratura zapewnia, że zadba, by nie rodziło to dodatkowych cierpień dla bliskich.

Rzecznik Naczelnej Prokuratury Wojskowej płk Zbigniew Rzepa poinformował w komunikacie, że w styczniu br. wpłynął wniosek Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej o pomoc prawną z listopada 2012 r.

Dodał, że strona rosyjska zwróciła się w nim m.in. o przesłuchanie przez Wojskową Prokuraturę Okręgową w Warszawie w charakterze świadków krewnych konkretnie wymienionych ofiar katastrofy. Zgodnie z wnioskiem mają być im przedstawione stenogramy i odtworzone "kopie nagrania dźwiękowego rozmów załogi samolotu Tu-154M nr 101, zarejestrowanych przez rejestrator lotu MARS-BM, na okoliczność, czy rozpoznają wypowiedzi swoich krewnych".

Płk Rzepa zapewnił, że polscy prokuratorzy opracowali szczegółową metodykę i harmonogram przeprowadzenia tych czynności. - Przygotowując się do realizacji tego postulatu, prokuratorzy kierują się nie tylko potrzebą sprawnego zrealizowania wniosku o pomoc prawną, ale przede wszystkim mają na względzie dobro osób pokrzywdzonych, w szczególności zważając, aby przeprowadzane czynności nie rodziły dodatkowych cierpień dla bliskich ofiar katastrofy - dodał rzecznik NPW.

Według niego o "metodyce tej zostaną powiadomione wyłącznie osoby, których ta czynność będzie dotyczyła". Pierwszym z pokrzywdzonych przekazano już informację w tym zakresie; dotychczas nie wykonano żadnej tego typu czynności - dodał płk Rzepa.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (149)