PolskaJurek: strajk studentów to bitwa przygotowująca do 1989 roku

Jurek: strajk studentów to bitwa przygotowująca do 1989 roku

Bitwą przygotowującą odzyskanie w 1989 roku
przez Polskę niepodległości nazwał w Łodzi marszałek
Sejmu Marek Jurek strajk studentów z 1981 roku i powstanie
Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

Jurek: strajk studentów to bitwa przygotowująca do 1989 roku
Źródło zdjęć: © PAP

Marszałek wziął udział w oficjalnych obchodach 25. rocznicy strajków studenckich, podpisania porozumienia łódzkiego i rejestracji NZS.

Protest studentów był bardzo ważnym elementem, a NZS odegrał bardzo ważną rolę w naszej współczesnej historii. Te wydarzenia to była taka mała bitwa o wolność, w której wygraliśmy autonomię wyższych uczelni, uzyskanie wolności akademickiej i atmosferę w miarę swobodnego życia na uniwersytecie - powiedział Jurek.

Zwrócił uwagę, że to wszystko zostało wywalczone osiem lat przed odzyskaniem w 1989 roku przez Polskę niepodległości. Oczywiście, później w stanie wojennym było pewne cofnięcie, ale zmiany prawne, które wywalczył NZS, już się nie cofnęły - zaznaczył.

Jego zdaniem, takie uroczystości, jak łódzka, są bardzo ważne, bo uświadamiają młodemu pokoleniu, że historia naszego kraju, to nie tylko bardzo odległe czasy, ale również te, dotyczące "naszego pokolenia".

Przypomniał, że słowa "uznania i podziękowania dla kolejnych pokoleń młodych ludzi aktywnie działających w NZS na rzecz Polski niepodległej i suwerennej" znalazły się w uchwale z okazji 25- lecia NZS, przyjętej w piątek przez Sejm.

Obecny na obchodach jeden z liderów Platformy Obywatelskiej Jan Maria Rokita powiedział, że pamięć o NZS jest bardzo ważna, bo tworzyli je najlepsi, najbardziej odważni, najbardziej oddani idei wolnościowej młodzi ludzie.

Oprócz marszałka Marka Jurka i Jana Rokity w obchodach w Łodzi wzięli udział m.in. b. premier Jerzy Buzek, prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki, minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz M. Ujazdowski, europoseł PO Jacek Saryusz-Wolski. Byli też uczestnicy strajków sprzed lat, działacze NZS.

Na wieczór zaplanowano koncert galowy "Muzyka przełomu", z udziałem m.in. zespołu Kobranocka oraz zespołów z Białorusi - NRM, Serbii - Kanda, Kodza i Nebojsa oraz Ukrainy - Greenjolly. Ten ostatni zasłynął utworem "Razom nas bahato", który stał się hymnem pomarańczowej rewolucji na Ukrainie. W niedzielę w katedrze pw. św. Stanisława Kostki zostanie odprawiona msza św. w intencji NZS i uczestników strajków 1981 roku.

Strajk łódzkich studentów rozpoczął się 21 stycznia 1981 r. i trwał do 18 lutego. Poprzedziła go kilkunastodniowa akcja "Solidarne Czekanie". W strajku okupacyjnym wzięło udział 8-10 tys. studentów wszystkich łódzkich uczelni; z czasem do strajku dołączyli studenci w innych miastach. Studenci domagali się m.in. niezależności uczelni, swobodnego wyboru przedmiotów, zniesienia praktyk robotniczych i rejestracji NZS. Wśród postulatów ogólnospołecznych znalazły się żądania ograniczenia cenzury, zaprzestania represji wobec opozycji, niezawisłości wymiaru sprawiedliwości i nowych podręczników historii.

17 lutego 1981 roku zostało zarejestrowane Niezależne Zrzeszenie Studentów, dzień później podpisano tzw. "Porozumienie łódzkie", którego realizacja zmieniła dotychczasowe życie akademickie.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)