PolskaJulia Przyłębska skomentowała wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Julia Przyłębska skomentowała wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Prezes Trybunału Konstytucyjnego zabrała głos w sprawie piątkowego wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Strasburski sąd uznał, że wyroki wydawane przez TK, w składzie którego zasiadają tzw. sędziowie-dublerzy, naruszają prawo do rzetelnego procesu.

Julia Przyłębska skomentowała wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka
Julia Przyłębska skomentowała wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka
Źródło zdjęć: © PAP

Julia Przyłębska komentując piątkowe orzeczenie ETPCz w Strasburgu stwierdziła, że nie ma ono żadnego wpływu na polski porządek prawny.

"Europejski Trybunał Praw Człowieka bez podstawy prawnej i poza kompetencjami wydał wyrok w sprawie składu polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Stanowi to rażące naruszenie prawa i nie znajduje jakiejkolwiek podstawy w aktach prawa międzynarodowego konstruujących status Trybunału w Strasburgu. Bezprawne wkroczenie przez ETPCz w kompetencje Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w obszarze wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego oraz kompetencji Prezydenta RP do przyjęcia ślubowania od osoby wybranej przez Sejm nie wywołuje żadnych skutków w polskim porządku prawnym" - powiedziała Przyłębska w rozmowie z PAP.

Nowy sondaż dla WP. "Prowadzenie PiS bardzo wątpliwe"

Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

W piątek ETPCz w Strasburgu wygłosił wyrok w sprawie polskiego przedsiębiorcy, którego skarga została odrzucona przez Trybunał Konstytucyjny. Europejski sąd stwierdził, że fakt, iż w składzie orzekającym w sprawie zasiadał Mariusz Muszyński powołany przez Sejm do TK na już zajęte stanowisko, sprawia, że wyrok był wadliwy. Co za tym idzie zostało naruszone prawo do rzetelnego procesu.

Muszyński został mianowany na sędziego Trybunału Konstytucyjnego na obsadzone już stanowisko po tym, jak PiS przejął władzę w Polsce. Nominacja tzw. sędziów-dublerów wywołała falę protestów społecznych i sprzeciw środowiska prawniczego.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2570)