Jubileusz "Tygodnika Powszechnego" w atmosferze powagi
W atmosferze powagi i poetyckiej refleksji
redakcja "Tygodnika Powszechnego" obchodziła w piątek wieczorem w
Krakowie 60-lecie istnienia. Spektakl na Scenie Kameralnej Starego
Teatru miał być żartobliwym spojrzeniem na życie redakcji, jednak
w obliczu choroby papieża zrezygnowano z tego pomysłu. Nie było
listów gratulacyjnych i jubileuszowych życzeń, a pomiędzy
prezentowanymi utworami żadnych oklasków.
01.04.2005 | aktual.: 01.04.2005 21:24
"W takich trudnych chwilach jest w człowieku potrzeba, aby być razem, blisko z przyjaciółmi. To będzie spotkanie bez oklasków, chwila refleksji i poezji" - powiedział ze sceny redaktor naczelny ks. Adam Boniecki. I rzeczywiście, tego wieczoru w przerwach między wierszami i muzyką panowała cisza. Na scenie stała w wazonie pojedyncza, biała róża.
W uroczystości uczestniczyło kilkuset zaproszonych gości, m.in. Anna Dymna, Norman Davies, Zygmunt Konieczny, bp Tadeusz Pieronek, Jerzy Pilch, Andrzej Wajda i prof. Jacek Woźniakowski.
Wieczór rozpoczęła muzyka poważna w wykonaniu pianisty Kevina Kennera. Potem ze sceny popłynęły wiersze, czytane m.in. przez Krzysztofa Kozłowskiego, Bronisława Maja, Ryszarda Krynickiego, Wojciecha Pszoniaka. Były to utwory Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i Karola Wojtyły. Wisława Szymborska przeczytała własny, niepublikowany wcześniej wiersz.
Jubileusz 60-lecia "Tygodnika Powszechnego" przypadał 24 marca, ale ponieważ był to Wielki Czwartek obchody przesunięto.
Pierwszy numer "Tygodnika" wyszedł 24 marca 1945 roku. Wydawcą była Kuria Xiążęco-Metropolitalna Krakowska.
Po śmierci Stalina "Tygodnik" zamknięto z powodu odmowy opublikowania jego nekrologu. Informacja o śmierci znalazła się na łamach pisma, ale redakcja odmówiła określenia Stalina jako największej postaci epoki. Od lipca 1953 roku do jesieni 1956 wydawaniem "Tygodnika" zajmował się PAX, zachowujący ciągłość numeracji "Tygodnika Powszechnego".
W grudniu 1981 r. pismo zostało zawieszone po raz drugi w swojej historii. Pierwszy numer 1982 roku ukazał się pod koniec maja ze zmienioną winietą - aż do 1989 roku tytuł pisma drukowano na czarnym, żałobnym tle, a do końca stanu wojennego "Obraz Tygodnia", pomimo protestów cenzury, stale rozpoczynał się od słów : "Minął kolejny tydzień stanu wojennego".
W 1999 roku zmarł Jerzy Turowicz. Jego następcą na stanowisku redaktora naczelnego został ks. Adam Boniecki.