Trwa ładowanie...

Józefa Hennelowa nie żyje. Krakowska dziennikarka miała 95 lat

Józefa Hennelowa nie żyje. Krakowska dziennikarka i publicystka przez kilkadziesiąt lat związana była z "Tygodnikiem Powszechnym". O jej śmierci poinformowała redakcja wydawnictwa. Felietonistka miała 95 lat.

Share
Józefa Hennelowa nie żyje. Krakowska dziennikarka miała 95 lat
Józefa Hennelowa nie żyje. Krakowska dziennikarka miała 95 lat Źródło: East News
d2m8v1n

Józefa Hennelowa została zatrudniona w "Tygodniku Powszechnym" w 1948 roku na stanowisku korektorki. Następnie pełniła funkcję sekretarza redakcji i zastępcy redaktora naczelnego, z której zrezygnowała w 2008 roku.

"Zmarła Józefa Hennelowa, nasza wieloletnia felietonistka i autorka znakomitych tekstów. Ponad dwie trzecie swojego życia poświęciła ‘Tygodnikowi Powszechnemu’. Czytelników i nas, młodszych redaktorów, uczyła odpowiedzialności za słowo, dystansu wobec patosu, zainteresowania pozornymi drobiazgami codzienności, za którymi zawsze stała wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka" – pisze redakcja "TP".

d2m8v1n

Józefa Hennelowa nie żyje. Miała 95 lat

Józefa Hennelowa była także posłanką na Sejm. W polskim parlamencie zasiadała w latach 1989-1993. Do 1991 roku pełniła mandat z ramienia Komitetu Obywatelskiego "Solidarność", a po tym czasie wstąpiła do Unii Demokratycznej.

"Pani Józefo, droga Ziuto, dziękujemy za kawał życia włożony w „Tygodnik”, za teksty, za tak wysoko postawioną poprzeczkę etosowi dziennikarskiemu, za dyskretne i życzliwe towarzyszenie." - czytamy na stronie "TP".

Od 1956 należała także do Klubu Inteligencji Katolickiej w Krakowie. Od 1963 roku działała również w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich. Odznaczona została m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem "Zasłużony dla Tolerancji" i Orderem św. Grzegorza Wielkiego.

Zobacz także: Aleksiej Nawalny w szpitalu. Ryszard Czarnecki: Władimir Putin obawia się białoruskiego scenariusza

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2m8v1n

Podziel się opinią

Share
d2m8v1n
d2m8v1n
Więcej tematów