Trwa ładowanie...
dejvr6b

Jose Luis Cuevas nie żyje. Słynny meksykański artysta uważany był za spadkobiercę Picassa

W wieku 83 lat zmarł Jose Luis Cuevas. Był malarzem, rzeźbiarzem oraz pisarzem. Należał do ruchu Ruptura, uznawany był za spadkobiercę Pabla Picassa i lubował się w prowokacjach artystycznych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jose Luis Cuevas nie żyje. Słynny meksykański artysta uważany był za spadkobiercę Picassa
(PAP, Fot: SUSANA GONZALEZ)
dejvr6b

Jose Luis Cuevas należał do ruchu "Ruptura" (Zerwanie) z tradycją twórców wielkich murali dominujących w sztuce meksykańskiej lat 30 i 40 ub. wieku.

Uważany był za spadkobiercę zarówno Francisco Goyi jak i Pabla Picassa. W swych pracach przedstawiał przeważne zdeformowane postacie ludzkie.

Był przeciwnikiem znanych XX-wiecznych twórców olbrzymich murali, takich jak Diego Rivera, Jose Clemente Orozco i David Alfaro Siqueiros. Oskarżał ich o napuszoną twórczość "prorządową" i zbyt bliskie powiązania z władzą oraz pokazywanie zniekształconego życia zwykłych Meksykanów.

Cuevas lubował się w prowokacjach artystycznych a niektóre z jego dzieł, jak rzeźba "Figura Obscena" (Nieprzyzwoita Figura), wywoływały skandale. Szokował też swym życiem prywatnym i towarzyskim.

O śmierci artysty, którego prace są wielu galeriach na całym świecie, poinformował prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto. Prezydent Pena Nieto napisał na Twitterze, że Cuevas "będzie zapamiętany jako synonim uniwersalizmu, wolności i kreacji".

Zbigniew Wodecki i jego "wpadka z czeskim językiem" - zobacz

dejvr6b

Podziel się opinią

Share

dejvr6b

dejvr6b
Więcej tematów