Trwa ładowanie...

John McCain nie żyje. Ameryka pogrążona w żałobie. "Jest nie do zastąpienia"

W wieku 81 lat zmarł amerykański senator i bohater wojenny John McCain. Kondolencje dla rodziny senatora złożyli już m.in. Donald Trump, Barack Obama, Hillary Clinton i Madeleine Albright. Wydali wzruszające oświadczenia.

John McCain nie żyje. Ameryka pogrążona w żałobie. "Jest nie do zastąpienia"Źródło: PAP, fot: STEVE POPE
d12kw1m
d12kw1m

W lipcu 2017 roku u McCaina zdiagnozowano raka mózgu - glejaka wielopostaciowego. Dwa dni temu, w piątek, jego rodzina poinformowała, że "z typową dla siebie siłą woli zdecydował się przerwać terapię". Zmarł w swoim domu, w otoczeniu najbliższych. 29 sierpnia skończyłby 82 lata.

Kondolencje rodzinie senatora złożył już prezydent USA Donald Trump. McCain, choć sam był Republikaninem, należał do jego surowych krytyków. "Wyrazy najgłębszego współczucia i szacunku trafiają do rodziny senatora Johna McCaina. Nasze serca i modlitwy są z wami!" - napisał Trump.

Specjalne oświadczenie wydał też były prezydent Barack Obama. "John i ja pochodziliśmy z różnych pokoleń, mieliśmy zupełnie inne pochodzenie i konkurowaliśmy na najwyższym szczeblu politycznym. Mimo dzielących nas różnic byliśmy jednak wierni czemuś wyższemu - ideałom, o które walczyły całe pokolenia Amerykanów i imigrantów" - stwierdził.

Hillary Clinton podkreśliła, że John McCain "żył życiem w służbie dla swojego kraju". "Od swojego bohaterstwa w marynarce wojennej do 35 lat w Kongresie. Był twardym politykiem, zaufanym kolegą, po prostu nigdy nie będzie drugiego takiego jak on. Moje myśli i modlitwy są z Cindy i całą rodziną" - dodała.

"Nie znam nikogo z większą odwagę, siłą, przekonaniami oraz większym poświęceniem dla kraju niż John McCain. Jest nie do zastąpienia" - podsumowała była sekretarz stanu USA Madeleine Albright.

John McCain był torturowany

W 1967 r. podczas wojny w Wietnamie McCain został zestrzelony nad Hanoi i przez 6 lat (do roku 1973 r.) był przetrzymywany jako jeniec wojenny. Mimo ciężkich tortur nie ujawnił żadnej informacji poza swoimi danymi oraz stopniem wojskowym.

d12kw1m

Dwukrotnie ubiegał się o prezydenturę. W 2000 r. przegrał zaciętą walkę o nominację na kandydata na prezydenta z ramienia Partii Republikańskiej z George'em W. Bushem. W 2008 r. uzyskał tę nominację, ale przegrał ostateczną rozgrywkę z demokratą Barackiem Obamą.

Interesował się Polską

Był zwolennikiem aktywnego zaangażowania USA na świecie i w NATO, gorącym zwolennikiem przyjęcia Polski do NATO, a następnie zwiększenia wojskowej pomocy dla sił zbrojnych Polski, Estonii, Litwy i Łotwy oraz budowy tarczy rakietowej w Europie. Uważał, że należy wywierać presję na Rosję w związku z sytuacją na Ukrainie.

John McCain był także orędownikiem zniesienia wiz dla Polaków. Bacznie obserwował to, co dzieje się w Polsce. W lutym 2016 roku był jednym z trzech senatorów, którzy podpisali się pod listem otwartym do ówczesnej premier Beaty Szydło, w którym wyrazili zaniepokojenie działaniami rządu PiS, dotyczącymi mediów publicznych oraz Trybunału Konstytucyjnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: "Mówili wprost, że mamy się wynosić z Polski". Bartosz Kramek oskarża polityków PiS

d12kw1m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12kw1m
Więcej tematów