Trwa ładowanie...
d3xz5tx
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

John Kerry wzywa 10 krajów, w tym Polskę, do działań przeciw islamistom w Iraku

Sekretarz stanu USA John Kerry wezwał na szczycie NATO w Newport 10 krajów sojuszniczych, w tym Polskę, do udziału w koalicji przeciwko bojownikom Państwa Islamskiego. Zaapelował o wsparcie, wykluczając przy tym wysłanie do Iraku sił lądowych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
John Kerry
John Kerry (PAP/EPA, Fot: Andy Rain)
d3xz5tx

W piątkowym spotkaniu na temat strategii walki z dżihadystami uczestniczyli przedstawiciele USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Włoch, Polski, Danii, Turcji, Kanady i Australii. Minister obrony Chuck Hagel powiedział, że ta grupa to na razie "trzon" antyislamistycznej koalicji koniecznej do przeciwstawienia się zagrożeniu. - Później grupa może zostać rozszerzona - dodał.

- Musimy ich zaatakować w taki sposób, by uniemożliwić im zajmowanie obszarów, a także by wzmocnić irackie siły bezpieczeństwa i inne siły w regionie gotowe zmierzyć się z nimi, bez wysyłania naszych wojsk - powiedział podczas spotkania Kerry.

- Oczywiście myślę, że warunkiem nie do przekroczenia jest dla wszystkich to, aby w terenie nie było żołnierzy - zaznaczył szef amerykańskiej dyplomacji, zwracając się do ministrów obrony i szefów MSZ.

d3xz5tx

Szef amerykańskiej dyplomacji podkreślił, że nowo powołana koalicja potrzebuje jasnej strategii działania i podziału zadań. Zaapelował o opracowanie jej w ciągu dwóch tygodni, przed posiedzeniem Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Na razie nie wiadomo - jak zauważają media - co poszczególni koalicjanci mieliby wnieść w udziale w ramach pomocy militarnej i finansowej. Kerry powiedział, że kraje, które nie będą chciały uczestniczyć w nalotach na pozycje islamistów, mogą udzielić wsparcia w innej formie, np. danych wywiadowczych, sprzętu wojskowego, szkoleń, amunicji czy broni.

Cytowany przez agencję Reutera przedstawiciel NATO powiedział, że podczas gdy poszczególni członkowie koalicji będą udzielać wsparcia w dziedzinie bezpieczeństwa, Sojusz zajmie się koordynacją dostaw.

Jak zauważa "Washington Post", nie wiadomo też, czy koalicja planuje ataki na cele Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii, czy też chce ograniczyć swą misję do Iraku. Według dziennika do zbrojnych ataków na pozycje islamistów najprawdopodobniej przyłączą się Wielka Brytania, Francja i Australia. Francja i Australia mają garnizony wojskowe w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a Wielka Brytania dysponuje bazą wojskową na Cyprze - przypomina "Washington Post".

d3xz5tx

Otwierając drugi dzień szczytu NATO w walijskim Newport, premier Wielkiej Brytanii David Cameron oświadczył, że kraje NATO "jednomyślnie potępiają barbarzyńskie i nikczemne działania" islamistów w Iraku.

- Groźby tych terrorystów tylko wzmocnią naszą determinację, by chronić nasze wartości i zwalczyć Państwo Islamskie - dodał Cameron. Dżihadyści, którzy zamordowali już dwóch amerykańskich dziennikarzy, grożą teraz zabiciem brytyjskiego zakładnika.

Walka z islamistycznym ugrupowaniem, które proklamowało kalifat na północy i zachodzie Iraku oraz na okupowanych obszarach Syrii, jest jednym z głównych tematów drugiego dnia szczytu NATO.

Główną omawianą na nim kwestią, jak pisze AFP, jest legalność ewentualnej międzynarodowej interwencji zbrojnej i nalotów w Syrii. Większość krajów zachodnich nie chce traktować syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada jako partnera w tej sprawie.

USA, które od początku sierpnia prowadzą naloty na północy Iraku, próbują utworzyć międzynarodową koalicję do walki z islamistami. Kilka krajów, z USA i Francją na czele, dostarczają broń kurdyjskim bojownikom, walczącym z dżihadystami w Iraku.

d3xz5tx

Podziel się opinią

Share

d3xz5tx

d3xz5tx
Więcej tematów