Trwa ładowanie...
d3jgkkz
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Joe Biden rozmawiał z Donaldem Tuskiem o UE, Rosji, Ukrainie i NATO

Biały Dom poinformował w środę, że wiceprezydent Joe Biden rozmawiał tego dnia z premierem Donaldem Tuskiem o relacjach USA-UE, kryzysie na Ukrainie, konieczności obarczenia Moskwy dalszymi konsekwencjami za eskalację konfliktu w tym kraju i szczycie NATO.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Donald Tusk (WP.PL, Fot: Marcin Gadomski)
d3jgkkz

Jak poinformował w opublikowany w środę wieczorem czasu lokalnego komunikacie Biały Dom, wiceprezydent Biden pogratulował polskiemu premierowi wyboru na przewodniczącego Rady Europejskiej.

Biden i Tusk omówili m.in. "wspólne działania na rzecz wzmocnienia więzi UE-USA poprzez zakończenie negocjacji Transatlantyckiego Partnerstwa Handlowo-Inwestycyjnego (tzw. umowa TTIP) oraz współpracę na rzecz wzmocnienia wzrostu gospodarczego i bezpieczeństwa energetycznego w Europie" - głosi komunikat.

Ponadto podano, że wiceprezydent USA i premier Polski "zgodzili się, co do konieczności obarczenia Rosji dalszymi konsekwencjami za jej rażącą eskalację konfliktu na Ukrainie" oraz zobowiązali się do "kontynuowania ścisłej współpracy w sprawie kryzysu na Ukrainie i jej szerszych implikacji dla bezpieczeństwa europejskiego, w tym na szczycie NATO w Walii".

d3jgkkz

W walijskim Newport rozpocznie się w czwartek dwudniowy szczyt NATO. W związku z aneksją Krymu przez Rosję oraz jej postępującą agresja na wschodzie Ukrainy oczekuje się, że kryzys ukraiński oraz wzmacnianie wschodniej flanki NATO zdominują rozmowy 28 przywódców państw członkowskich.

Premier Donald Tusk został w sobotę wybrany przez przywódców państw Unii Europejskiej na przewodniczącego jednej z najważniejszych unijnych instytucji - Rady Europejskiej. Od grudnia zastąpi na tym stanowisku Belga Hermana Van Rompuya. Do zdań Tuska będzie należało m.in. reprezentowanie UE na różnych międzynarodowych formach i spotkaniach, w tym w relacjach transatlantyckich UE-USA.

d3jgkkz

Podziel się opinią

Share

d3jgkkz

d3jgkkz
Więcej tematów