Językowa rewolucja w Watykanie: papież unika języków obcych
Rewolucja językowa w Watykanie - tak określa się widoczne zmiany, jakie przyniósł pontyfikat papieża Franciszka. Papież z Argentyny mówi po włosku i unika innych języków obcych, co potwierdził też podczas spotkania z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem.
10.04.2013 | aktual.: 10.04.2013 05:01
Ile języków zna nowy papież i w jakim stopniu ?- zastanawiają się media.
W przeciwieństwie do swych poprzedników - poliglotów, Benedykta XVI i Jana Pawła II, Franciszek nie pozdrawia pielgrzymów w wielu językach podczas audiencji generalnych i spotkań na południowych modlitwach w Watykanie. Jako biskup Rzymu zwraca się do wiernych wyłącznie po włosku.
Okazuje się, że także podczas oficjalnych audiencji mówi tylko po włosku, który ze względu na pochodzenie jego rodziny z Piemontu jest jego drugim językiem.
Po włosku papież wypowiadał się w czasie wtorkowego spotkania z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem, podczas gdy jego gość mówił po angielsku. Franciszek korzystał z pomocy tłumacza a po angielsku powiedział, jak odnotowały media, tylko jedno zdanie: "To jest dla pana" gdy wręczał sekretarzowi generalnemu pamiątkowy prezent.
Zauważa się, że Franciszek nie chce mówić po niemiecku, choć był na studiach doktoranckich w Niemczech, których - jak przypominają watykaniści- ostatecznie nie ukończył. W trakcie poniedziałkowego spotkania z przewodniczącym Rady Kościołów Ewangelickich w Niemczech, pastorem Nikolausem Schneiderem, papież mówił po włosku.
Ale sam papież również rozwiązał tę językową zagadkę. W wywiadzie-rzece, opublikowanym przed kilkoma laty w Argentynie ówczesny kardynał Jorge Mario Bergoglio szczerze opowiedział o swych trudnościach w opanowaniu języków obcych co - jak wyjaśnił- ma związek także z jego brakiem muzykalności. Podkreślił zarazem, że zna francuski, ale to angielski- jak wyznał- sprawiał mu zawsze największy kłopot. "Wielkie problemy mam z angielskim z powodu wymowy"- powiedział ówczesny arcybiskup Buenos Aires.