Trwa ładowanie...
12-05-2006 06:34

Język do robienia pieniędzy



Urzędnicy zacierają ręce - język kaszubski to bardzo dobry interes. Kiedy tylko gmina Borzytuchom wprowadziła w szkołach naukę kaszubskiego subwencja oświatowa z ministerstwa edukacji wzrosła od razu o 745 tysięcy zł! Wystarczy nie tylko na lekcje, ale też na remonty szkół.

Język do robienia pieniędzy
d4b369u
d4b369u

- Zapytałem wprost wójta z Tuchomia skąd ma pieniądze na szkolnictwo, bo u nas zawsze było krucho, a u nich dobrze. Odpowiedział, że właśnie z regionalizmu - wspomina Romuald Tarnowski, wójt Borzytuchomia. - Spróbowaliśmy i udało się. - Kaszubski wprowadziliśmy w ubiegłym roku szkolnym, a teraz objęliśmy nauczaniem już jedną trzecią dzieci,. No i... zwiększył się wskaźnik subwencji na zajęcia z regionalizmu i dlatego otrzymaliśmy tak duże pieniądze - dodaje Jarosław Ścigała, dyrektor Zespołu Szkół w Borzytuchomiu.

A jeszcze w ubiegłym roku gmina Borzytuchom próbowała wyłączyć z Zespołu Szkół placówkę w Niedarzynie i utworzyć tam niepubliczną szkołę. Brakowało pieniędzy. Zaprotestowali nauczyciele oraz rodzice. - Na ten rok planujemy już ocieplenie budynków w Niedarzynie i w Borzytuchomiu - podkreśla Tarnowski. - W obu szkołach chcemy zrobić także pracownie językowe. Bez dodatkowych pieniędzy nie byłoby to możliwe. Język kaszubski pozwolił gminie pobić też budżetowy rekord. Po raz pierwszy dochody przekroczyły bowiem 6 milionów, a jeszcze dwa lata temu było to tylko około 5 milionów.

Jedną z pierwszych gmin w powiecie bytowskim, które rozpoczęły nauczanie języka kaszubskiego było Parchowo. - U nas to była potrzeba. Na te zajęcia uczęszcza teraz już 99 procent uczniów - mówi Jerzy Werra, dyrektor szkoły w Parchowie. Parchowo będzie niebawem jedyną gminą w regionie słupskim, w której kaszubski będzie drugim językiem urzędowym.

Marcin Pacyno

d4b369u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b369u
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj