Jezus stłukł Maryję i obraził LPR
Wiceprezes Zarządu Głównego Ligi Polskich Rodzin Sylwester Chruszcz wystąpił do dyrekcji warszawskiej Zachęty o usunięcie z wystawy "W norweskim lesie. Norweska sztuka ostatniej dekady" dwóch prac autorstwa Borre Larsena przedstawiających Chrystusa, bo obrażają jego uczucia religijne. Według Agnieszki Morawińskiej, dyrektor Zachęty, prace Borre Larsena są "wzruszające przez odwołanie się do bardzo prostej religijności i wiary w boską obecność w każdej chwili życia człowieka" i galeria nie zamierza ich usunąć.
16.02.2004 | aktual.: 16.02.2004 19:46
Chruszcz powiedział, że jako architekt z wykształcenia, ocenia wystawę "generalnie dobrze". Jednak dwa wspomniane dzieła na niej prezentowane obraziły jego uczucia religijne. Pierwsze to ceramiczna figurka Chrystusa z rozłożonymi rękami, zatytułowana "Pomocna dłoń". Na jednej z rąk nawinięty jest motek wełny. "Nie potrafię odczytać idei artysty w tym przypadku, ale widziałem reakcje zwiedzających. Figurka budzi kpiny i śmiech. To obraz krzywdzący i nieprawdziwy" - dodał.
Drugie dzieło pt. "Wybacz mi" to też 15 cm figurki z ceramiki Chrystusa i Maryi. Postać Jezusa ma również rozłożone ręce. Obok stoi figurka Maryi stłuczona w połowie. "Wygląda to tak, jakby Chrystus stłukł Maryję" - wyjaśnił Chruszcz.
Poseł zapowiedział, że "w wypadku niepodjęcia odpowiednich kroków" złoży w Prokuraturze Rejonowej w Warszawie wniosek o popełnieniu przestępstwa.
"Jako obywatel Rzeczpospolitej Polskiej, wiceprezes Zarządu Głównego Ligi Polskich Rodzin, osoba praktykująca wiarę katolicką, oburzony jestem prezentowanymi podczas aktualnej wystawy pracami Borre Larsena pt. 'Pomocna dłoń' oraz 'Wybacz mi'" - napisał wiceprezes LPR w oświadczeniu przesłanym w poniedziałek mediom.
Wiceprezes LPR dodał, że w sprawie eksponowanych w Zachęcie figurek napisał m.in. do Ambasady Królestwa Norwegii w Polsce oraz do sponsorów wystawy.
_ "Jeśli do końca tego tygodnia figurki nie zostaną usunięte, złożę doniesienie do prokuratury"_ - zapowiedział.
"Prace 'Pomocna dłoń' oraz 'Wybacz mi' autorstwa artysty norweskiego Borre Larsena pochodzą z kolekcji Narodowego Muzeum Sztuki Wspólczesnej w Oslo, w której znajdują się dzieła najlepszych wspólczesnych artystów norweskich. Prace te zostały włączone do wystawy przez kuratora ze strony norweskiej Anne Karin Jortveit, jako reprezentatywny przykład z kolekcji muzeum. Wystawa wynikajaca z umowy kulturalnej miedzy Norwegia i Polska jest wspólnym dzielem dwóch instytucji: Narodowego Muzeum Sztuki Wspólczesnej z Oslo i Zachety. Honorowy patronat nad wystawa sprawuja Ministrowie Spraw Zagranicznych obu krajów" - napisała, w odpowiedzi na pismo posła LPR, dyrektor Zachęty dr Agnieszka Morawińska.
"Artysta nawiazuje do ikonografii Chrystusa w sztuce dawnej i sztuce ludowej, gdzie pokazywano Boga – Człowieka: Jezusa pomagającego św. Józefowi w warsztacie, czy pomagającego Matce wieszać bieliznę. Zarazem artysta odwołuje się do nadprodukcji wizerunków Chrystusa, które służa dewocji a czasem stają się zakurzonymi bibelotami" - czytamy w liście do posła Chruszcza, przesłanym także do redakcji Wirtualnej Polski.
Według Morawińskiej prace Borre Larsena są "wzruszające przez odwołanie się do bardzo prostej religijności i wiary w boską obecność w każdej chwili życia człowieka".
Wystawę "W norweskim lesie" można oglądać w Zachęcie od piątku. Pokazuje ona, według założenia organizatorów, najciekawsze prace norweskich artystów powstałe po roku 90. Ekspozycję otworzył minister spraw zagranicznych Norwegii Jan Petersen.
Wystawa prezentuje dzieła 19 artystów średniego i młodego pokolenia. Większość eksponatów pochodzi ze zbiorów The National Museum of Art w Oslo.
Ekspozycja w Zachęcie jest pierwszym w Polsce tak obszernym przeglądem współczesnej sztuki norweskiej. Odbywa się pod patronatem ministrów spraw zagranicznych obu krajów, Jana Petersena i Włodzimierza Cimoszewicza. Potrwa do 28 marca.(iza)