Trwa ładowanie...
d4bq3p2

"Jeźdźcy kamikadze" zagrażają Belgii? Policja zatrzymała cztery osoby

W nocy z wtorku na środę przeprowadzono w Brukseli operację antyterrorystyczną, która zakończyła się aresztowaniem czterech osób i odnalezieniem broni, w tym karabinów typu Kałasznikow - poinformowały belgijskie media.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Akcja policji w Brukseli 20 czerwca
Akcja policji w Brukseli 20 czerwca (PAP, Fot: OLIVIER HOSLET)
d4bq3p2

Według dziennika "Le Soir", belgijska policja przeprowadziła przeszukania w sześciu miejscach w stołecznej dzielnicy Anderlecht. Gazeta powołuje się na prokuraturę federalną Belgii, która sądzi, że zatrzymane osoby są powiązane z działającą w Belgii grupą motocyklistów określających siebie jako "Jeźdźcy Kamikadze". Belgijskie media twierdzą, że mają oni związki z dżihadystami. Według źródeł publicznego nadawcy RTBF, wśród znalezionej broni były przynajmniej dwa kałasznikowy i amunicja.

Planował zamach? 42-latek zatrzymany we Francji

Jak również podaje "Le Soir" w środę rano aresztowano na przedmieściach Lille, na północy Francji, 42-letniego mężczyznę podejrzanego o planowanie ataku terrorystycznego; także on jest podejrzany o powiązania z "Jeźdźcami Kamikadze". Zatrzymanie mężczyzny było wspólną akcją francuskich i belgijskich sił bezpieczeństwa.

d4bq3p2

Zobacz też: Zamach w Manchesterze

Belgijskie media podają, że grupa "Jeźdźcy Kamikadze" powstała w 2003 roku na przedmieściach Brukseli. Jest podejrzana o próbę przeprowadzenia ataku terrorystycznego w stolicy Belgii pod koniec 2015 roku. W październiku 2016 roku dwóch członków tej organizacji zostało skazanych za przynależność do organizacji terrorystycznej: 30-letni Said Saouti na sześć lat więzienia oraz 27-letni Mohamed Karay na trzy lata. Dziennik "La Libre" podaje, że ta grupa motocyklistów liczy 30-50 członków, w większości muzułmanów.

Według belgijskiej prokuratury federalnej, na którą powołuje się AFP, środowe aresztowania nie mają związku ze śledztwami wokół ataków przeprowadzonych w Paryżu w listopadzie 2015 roku, na brukselskie metro i lotnisko w marcu 2016 roku czy próbą ataku na brukselski Dworzec Centralny, do której doszło 21 czerwca br.

d4bq3p2

Podziel się opinią

Share
d4bq3p2
d4bq3p2
Więcej tematów