PolskaJesteśmy skazani na życie w skorumpowanym świecie?

Jesteśmy skazani na życie w skorumpowanym świecie?

(inf.własna)

Czy jesteśmy skazani na życie w skorumpowanym świecie? - to temat pierwszego z cyklu spotkań, organizowanych w ramach I Miesiąca Edukacji Gospodarczej przez Centrum Informacji Gospodarczej INFOR.

_ Jesteśmy na nią skazani. Korupcji jeszcze nikomu nigdy nie udało się zwalczyć do końca_ - stwierdziła Janina Paradowska - dziennikarka Polityki - która prowadziła dyskusję. Dodała od razu, że _ oczywiście nie oznacza to, że nie trzeba z nią walczyć._

Uczestnicy dyskusji zastanawiali się zarówno nad źródłami korupcji, jak i sposobami walki z nią.

Łapownictwo, uchylanie się przed obowiązkiem celnym, nieuczciwe przeprowadzanie przetargów, protekcja, wpływanie na decyzje polityków to tylko niektóre z przykładów korupcji. Korupcja ma negatywny wpływ na wszystkie sfery życia. _ Korupcja psuje demokrację. Traci Skarb Państwa, traci gospodarka, traci społeczeństwo_ - podsumował Ryszard Kalisz, z czym zgodzili się wszyscy uczestnicy dyskusji.

Korupcja w Polsce jest zjawiskiem powszechnym. _ Udało się wprowadzić mechanizmy, które zjawisko to w znacznym stopniu ograniczyły, jak choćby dopiero co znowelizowana ustawa o przetargach publicznych. Wciąż jest jednak wiele do zrobienia_ - powiedział Jeremi Mordasewicz z Business Centre Club.

Według Kalisza, korupcja nie jest tylko problemem prawnym czy politycznym. Jak powiedział, najważniejsza jest etyka, która sprawiłaby,_ że wszelkie działania korupcjogenne, byłyby przez społeczeństwo źle widziane._

W naszym społeczeństwie jest etyczne przyzwolenie na korupcję - stwierdził Kalisz i dodał, że konieczne jest to, by _ politycy wprowadzali w życie swoje deklaracje walki z korupcją_. Jako ostatni element, który pozwoliłby ograniczyć korupcję, wymienił odpowiednie przepisy prawne.

Samo prawo nie uzdrowi społeczeństwa. Ważne jest stworzenie warunków, w których te ustawy mają funkcjonować - zauważyła Paradowska. Te warunki to odpowiednie mechanizmy kontroli, szybkie reagowanie na wszelkie przejawy korupcji, a wreszcie - zatrudnianie na najważniejszych stanowiskach państwowych takich osób, które są odporne na korupcję.

Uczestnicy dyskusji podkreślili ogromną rolę mediów w budowaniu świadomości społecznej. Konieczne jest informowanie Polaków, jak reagować na korupcję, jakie mają prawa, do kogo się odwołać, jeżeli ktoś żąda łapówki i jakie trzeba mieć dowody, by sprawą zainteresować policję.

Celem Miesiąca Edukacji Gospodarczej jest upowszechnienie wiedzy o różnych aspektach gospodarki - o prawie, finansach i nowoczesnych sposobach zarządzania. Jednym z bardziej znaczących tematów będzie tez problematyka integracji Polski ze strukturami Unii Europejskiej. (mon)

korupcjaseminariumwalka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)