Trwa ładowanie...
14-12-2011 11:10

"Jesteś pajacem!" - zaatakowali premiera w senacie

W atmosferze głośnych protestów i awantury, wywołanej przez parlamentarzystów prawicowej Ligi Północnej, premier Włoch Mario Monti przedstawił w Senacie informację rządu o rezultatach ubiegłotygodniowego szczytu UE na temat kryzysu w strefie euro.

"Jesteś pajacem!" - zaatakowali premiera w senacieŹródło: AFP, fot: Jean-Christophe Verhaegen
d2eom1e
d2eom1e

Szef rządu musiał kilka razy przerywać wystąpienie z powodu wrogich okrzyków z ław Ligi Północnej, jedynego ugrupowania w parlamencie, które nie popiera jego antykryzysowego rządu ekspertów. "Mów przede wszystkim o emeryturach" - krzyczeli senatorowie Ligi odnosząc się do rządowych planów reformy całego systemu emerytalnego, zawartych w pakiecie oszczędnościowym. W rękach trzymali kartki z hasłami: "Dosyć podatków" i "To nie program oszczędnościowy, ale rozbój".

Przewodniczący Senatu Renato Schifani przywoływał kontestujących parlamentarzystów do porządku. Kilkakrotnie krzyczał stanowczo: "Basta!" i "to niegodna tego miejsca awantura". "Jesteś pajacem" - odpowiadali mu senatorowie separatystycznego ugrupowania. Premier Monti w milczeniu przyglądał się temu, co dzieje się w Izbie.

Bezradny wobec coraz głośniejszych okrzyków przewodniczący Senatu postanowił zawiesić posiedzenie.

Kiedy po przerwie Mario Monti wznowił swe wystąpienie, wciąż towarzyszyły mu okrzyki senatorów opozycyjnej prawicy.

d2eom1e

Premier oświadczył, że rezultat szczytu, który odbył się 8-9 grudnia, czyli porozumienie o pakcie fiskalnym, nie odpowiada oczekiwaniom Włoch. Zdaniem Montiego trzeba uniknąć francusko-niemieckiej dominacji w UE i temu - według niego - służyły niedawne obrady. - 27 państw postanowiło, że należy od tego odstąpić - zaznaczył.

- To jest zbiorowy przekaz do (kanclerz Niemiec Angeli) Merkel i (prezydenta Francji Nicolasa) Sarkozy'ego; wy możecie popełniać błędy i lepiej, aby była prewencyjna konsultacja ze wszystkimi - mówił Monti.

Ale jednocześnie szef włoskiego rządu stwierdził, że jego gabinet w pełni wykorzysta propozycję zajęcia miejsca obok Francji i Niemiec w "wewnętrznej komórce" Unii Gospodarczej i Walutowej, czyli w rozpoczętych pod koniec listopada trójstronnych konsultacjach na temat kryzysu strefy euro.

Monti zapowiedział politykę, której celem jest dążenie do umocnienia europejskich instytucji. - Nie robimy tego z racji czystego proeuropejskiego idealizmu, ale przekonani o tym, że leży to w interesie Włoch - oznajmił.

d2eom1e

Włoski premier uważa, że podjęte przez jego rząd kroki na rzecz uzdrowienia finansów publicznych kraju poprawiły wiarygodność i pozycję Włoch na forum europejskim. - Przyszłość Europy zależy także od decyzji Włoch i ich determinacji w rozwiązywaniu ciężkiego kryzysu ekonomicznego i finansowego - oświadczył.

Monti bronił również swej koncepcji euroobligacji jako środka poprawy sytuacji i zapowiedział, że ta szczególnie bliska mu sprawa zostanie omówiona przez UE w marcu. - Euroobligacje nie są podstępnym sposobem uniknięcia dyscypliny finansowej, ale silnym przesłaniem - ocenił profesor Monti.

Zapowiedział, że Włochy są gotowe ponownie rozważyć stanowisko poprzedniego rządu Silvio Berlusconiego, który był przeciwny opodatkowaniu transakcji finansowych, znanych jako "Tobin tax".

d2eom1e

Monti mówił, że Włochy chciały nie dopuścić do sytuacji, w której Wielka Brytania jako jedyna nie zgodzi się na pakt fiskalny. Wyraził przekonanie, że nie oznacza to, że kraj ten nie należy już do Unii, ale, że - jak dodał - Londyn "wybrał drogę coraz bardziej wyraźnego samowykluczenia z mechanizmów pogłębienia integracji".

Ocenił też, że UE rozwiązując obecny kryzys nie może zapomnieć o wzroście i zatrudnieniu.

Na zakończenie premier złożył deklarację, że następnym razem przedstawi informację w Senacie jeszcze przed szczytem UE.

d2eom1e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2eom1e
Więcej tematów