WP
WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Jest wyrok ws. multipleksu dla TV Trwam

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę fundacji o. Tadeusza Rydzyka Lux Veritatis na odmowną decyzję KRRiT dotyczącą miejsca na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej dla TV Trwam. Oddalona została też druga skarga - spółki Mediasat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Oba wyroki wydano niejednogłośnie.

Pod salą sądu zgromadzeni sympatycy Telewizji Trwam śpiewali religijne pieśni i odmawiali różaniec.

Sąd wysłuchał wystąpień stron. Przedstawiciele fundacji podnosili, że Krajowa Rada - w ich ocenie - w sposób dowolny zastosowała co najmniej 99 kryteriów oceny finansowej podmiotów ubiegających się o miejsce na multipleksie. Ich zdaniem KRRiT z góry też założyła, iż podmioty, które otrzymają koncesję, wystąpią o rozłożenie na raty opłaty koncesyjnej (w wysokości od 7 do 10 mln zł), gdy te nie złożyły jeszcze takich wniosków, a w wydanych decyzjach koncesyjnych określono, że opłata będzie wniesiona jednorazowo. W ich ocenie mogło to uszczuplić dochody Skarbu Państwa.

WP

Reprezentujący fundację mecenas Benedykt Fiutowski podkreślał, że spośród podmiotów ubiegających się o miejsce na multipleksie tylko fundacja nie działa dla zysku, a w celu realizacji misji ewangelizacyjnej. A w związku z tym nie można jej czynić zarzutu z tego, że wykazuje straty na działalności operacyjnej, a utrzymuje się z datków (w ub.r. było to 17 mln zł).

Reprezentująca Krajową Radę mecenas Kinga Szyguła podkreśliła z kolei, że KRRIT nie oceniała obecnej sytuacji finansowej podmiotów ubiegających się o miejsce, ale możliwość sfinansowania przez nie nadawania drogą cyfrową naziemną, a tego Lux Veritatis nie udowodniła. - KRRiT oczekiwała udokumentowania źródeł finansowania, a nie prognoz przychodów. Datki opierają się na dobroczynności nieokreślonej liczby ludzi, a tego nie da się zweryfikować - podkreśliła. Wniosła o oddalenie skargi fundacji.

W sądzie obecny jest o. Rydzyk i Lidia Kochanowicz, dyrektor finansowa Lux Veritatis, a Krajową Radę reprezentuje Agnieszka Ogrodowczyk, dyrektor Departamentu Strategii KRRiT. Sala rozpraw jest szczelnie wypełniona publicznością.

Sąd, po rozpoczęciu rozprawy, ogłosił przerwę do godz. 11, aby strony mogły się zapoznać z dokumentami przekazanymi im w piątek.

WP

Przed sądem zebrało się kilkadziesiąt osób, sympatyków Telewizji Trwam. Trzymają biało-czerwone flagi, rozdają ulotki, mają także symbole religijne i transparenty, m.in.: "Żądamy przydziału Telewizji Trwam miejsca na multipleksie cyfrowym"; "Polska nie jest kolonią" oraz po polsku i angielsku: "Radio Maryja i Telewizja Trwam: mądrością, sercem i płucami dla Polski, Europy i świata".

Skarga fundacji dotyczy decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ze stycznia tego roku. Rada odrzuciła wówczas odwołanie Lux Veritatis od decyzji KRRiT z kwietnia 2011 r., rozstrzygającej konkurs na zagospodarowanie miejsc na pierwszym multipleksie (MUX-1). Wśród zwycięzców konkursu nie było fundacji redemptorysty, która ubiegała się o miejsce dla TV Trwam.

Podobną skargę skierowała do sądu spółka Mediasat, nadawca kanału Tele5. Także tę skargę sąd ma rozpatrzyć w piątek.

Sąd może uwzględnić skargę i zwrócić sprawę do KRRiT lub też oddalić ją, a tym samym utrzymać decyzję KRRiT. Decyzja WSA będzie nieprawomocna; przysługuje od niej kasacja do NSA. Sądy administracyjne badają formalną stronę danej decyzji administracyjnej i jej zgodność z przepisami.

WP

Członek KRRiT Sławomir Rogowski mówił w czwartek, że stanowisko Krajowej Rady nie zmieniło się. - Nie wiemy, jaka będzie decyzja sądu, jednak jestem przekonany, że utrzyma w mocy decyzję Krajowej Rady - powiedział.

KRRiT tłumaczyła swoją decyzję ws. TV Trwam niepewną sytuacją finansową fundacji. Wskazała, że ze złożonych przez nią dokumentów wynika, iż w minionych latach generowała ona na działalności operacyjnej ujemne wyniki finansowe, które były pokrywane z pozostałych przychodów operacyjnych, głównie darowizn.

W ocenie Krajowej Rady na koniec 2010 r. sytuacja finansowa fundacji pozwalała na terminowe wywiązywanie się z bieżących zobowiązań, jednak nie wypracowała ona nadwyżki środków, którymi mogłaby finansować wysokie koszty nadawania drogą naziemną cyfrową.

Decyzję Krajowej Rady Lux Veritatis zaskarżyła do sądu w lutym. Podniosła w niej m.in. to, że KRRiT nierówno potraktowała podmioty, które złożyły wnioski o przyznanie miejsca na MUX-1, w sposób wybiórczy posługując się parametrami i wskaźnikami ekonomicznymi. Dyrektor finansowa fundacji Lidia Kochanowicz przekonywała podczas posiedzeń sejmowych komisji, że sytuacja finansowa fundacji jest lepsza niż firm, którym miejsca na multipleksie przyznano.

WP

KRRiT wielokrotnie podkreślała, że nieprzyznanie Lux Veritatis miejsca na multipleksie nie oznacza, że wraz z wyłączeniem telewizji analogowej w Polsce (w lipcu 2013 r.) TV Trwam przestanie być dostępna dla odbiorców. Fundacja posiada koncesję na rozpowszechnianie programu drogą satelitarną - może on być odbierany za pomocą anten satelitarnych oraz w sieciach telewizji kablowej. W taki sam sposób po wyłączeniu nadawania analogowego rozpowszechniane będą dziesiątki programów, w tym m.in. TVN24, Polsat News, Religia TV czy Superstacja.

Ponadto, fundacja może wziąć udział w konkursie na kolejne miejsca na MUX-1, które przed 27 kwietnia 2014 ma zwolnić TVP. Przed końcem br. KRRiT ma ogłosić na nie konkurs; do 2 lipca br. trwają konsultacje w tej sprawie.

Polub WP Wiadomości
WP
WP