Jest unijna lista Białorusinów objętych sankcjami
Ok. 30 osób liczy przygotowana przez Unię
Europejską wstępna lista Białorusinów, którzy za łamanie prawa
podczas niedawnych wyborów prezydenckich w swym kraju mają zostać
objęci zakazem wjazdu na terytorium UE - podały źródła
unijne. Listę otwiera prezydent Alaksandr Łukaszenka.
Opracowywana w Brukseli, ale uzgodniona ze Stanami Zjednoczonymi lista była początkowo dłuższa o kilkanaście nazwisk. W toku prac wykreślono z niej reżimowych dziennikarzy. USA naciskały na objęcie ich sankcjami, ale przewodnicząca w tym półroczu pracom UE Austria argumentuje, że mogłoby to zostać odebrane jako zamach na wolność słowa. Unia obawia się też rewanżu ze strony reżimu Łukaszenki i utrudniania pracy na Białorusi zachodnim dziennikarzom.
Ostateczną listę mają przyjąć ministrowie spraw zagranicznych UE 10 kwietnia na spotkaniu w Luksemburgu. Wbrew staraniom Polski, a także Litwy i Czech, nie postanowią oni o wprowadzeniu dodatkowych restrykcji, takich jak zamrożenie aktywów przedstawicieli reżimu w Mińsku, albo "sankcji inteligentnych", czyli zamknięcia rynku dla wybranych przedsiębiorstw, kluczowych z punktu widzenia władz w Mińsku.
Na to się nie zanosi. Nie ma takiej woli politycznej - powiedział pragnący zachować anonimowość unijny dyplomata. Austriackie przewodnictwo nie jest zainteresowane, żeby rozszerzać zakres sankcji. Po wykreśleniu dziennikarzy na liście są dwie kategorie osób: przedstawiciele władz, a także przedstawiciele komisji wyborczych odpowiedzialni za fałszowanie wyborów.
Poza Łukaszenką są jego najbliżsi współpracownicy, ministrowie, oficerowie służb bezpieczeństwa, prokuratorzy i sędziowie zamieszani w represjonowanie opozycjonistów. Na liście jest m.in. minister edukacji Alaksandr Radkou odpowiedzialny za wyrzucanie studentów z uczelni, szef białoruskiego KGB Ściapan Sucharenka, minister sprawiedliwości Wiktar Hołowanou za uczynienie z systemu sądowego narzędzia reżimu oraz minister informacji Uładzimir Rusakewicz za zamykanie niezależnej prasy.
Na razie do UE nie może wjechać sześciu przedstawicieli białoruskich władz. O rozszerzeniu sankcji i objęciu nimi Aleksandra Łukaszenki postanowili unijni przywódcy zebrani w zeszłym tygodniu na szczycie w Brukseli. Ustalili ponadto, że będą się konsultować w tej sprawie z USA. Amerykanie chcieli jednak, żeby sankcjami objąć także dziennikarzy, czołowe postaci propagandy, odpowiedzialnych za wypaczanie faktów i ataki na demokrację i jej obrońców na Białorusi.
Według źródeł dyplomatycznych w Brukseli rozszerzenie listy osób objętych zakazem wjazdu do UE 10 kwietnia jest przesądzone. Polscy, litewscy i czescy dyplomaci zabiegają jeszcze, by we wnioskach końcowych z tego spotkania ministrowie spraw zagranicznych zasygnalizowali możliwość wprowadzenia w przyszłości sankcji o charakterze gospodarczym. Zgoda unijnych partnerów na taki zapis jest kwestią otwartą.
Austria poinformowała, że w poniedziałek kanclerz Wolfgang Schuessel spotka się w Wiedniu z liderem białoruskiej opozycji i kandydatem w ostatnich wyborach Alaksandrem Milinkiewiczem. W komunikacie podkreślono, że Schuessel przyjmie opozycjonistę jako szef rządu kraju sprawującego obecnie przewodnictwo w UE.
Michał Kot