Trwa ładowanie...

Jest reakcja Rosji na decyzję ws. powiększenia NATO

Kreml nie jest zadowolony z rozwijania struktur NATO w Europie i dał temu wyraz w ostrym oświadczeniu ws. Czarnogóry. "Nieposłuchanie głosu rozsądku i sumienia" oraz naruszenie norm demokratycznych - tak Rosja nazwała decyzję czarnogórskiego parlamentu o przystąpieniu do Sojuszu.

Share
Jest reakcja Rosji na decyzję ws. powiększenia NATO
Źródło: PAP
d1dsvqj

"Przystąpienie Czarnogóry do NATO godzi w żywotne interesy Rosji" - podkreślili dyplomaci z Moskwy.

Urzędnicy rosyjskiego MSZ stwierdzili też, że decyzja ta była podjęta bez uwzględnienia opinii społeczeństwa. W oświadczeniu napisano, że podczas głosowania "zignorowano wolę prawie połowy ludności kraju, występującej przeciwko 'natowskiemu priorytetowi' w polityce zagranicznej". "Jest to ostentacyjny akt naruszenia wszelkich demokratycznych norm i zasad" - pisze rosyjskie MSZ.

ZOBACZ TEŻ: Polak pobity w rosyjskiej telewizji za "czerwonych faszystów"

"Urojone zagrożenie"

Stwierdzono również, że ci, którzy głosowali za przystąpieniem do NATO ze względu na "urojone" zagrożenie ze strony Rosji, "biorą na siebie odpowiedzialność za skutki realizacji planów sił zewnętrznych, dążących do pogłębienia istniejących w Europie i na Bałkanach linii podziałów, wbicia klina w głęboko zakorzenione przyjazne relacje pomiędzy Czarnogórcami, Serbami i Rosjanami."

d1dsvqj

MSZ oświadczyło też, że ze względu na swój potencjał Czarnogóra stanowi dla NATO niewielką "wartość dodaną".

Moskwa podkreśla, że bierze pod uwagę strategiczne skutki kroku Czarnogóry, i zapowiada, że będzie podejmować takie decyzje, które mają na celu ochronę rosyjskich interesów i bezpieczeństwa narodowego.

Jednomyślnie za członkostwem

Parlament Czarnogóry w jednomyślnym głosowaniu ratyfikował w piątek porozumienie o przystąpieniu do NATO pomimo protestów ze strony Rosji, a w kraju - prorosyjskiej opozycji.

Za ratyfikowaniem tego porozumienia głosowało wszystkich 46 obecnych na sali deputowanych w 81-mandatowym parlamencie. Deputowani prorosyjscy zbojkotowali posiedzenie w historycznej stolicy Czarnogóry Cetinje.

Premier Duszko Marković powiedział wcześniej w przemówieniu, że członkostwo w NATO zagwarantuje Czarnogórze przyszłe bezpieczeństwo, postęp gospodarczy i stabilizację w regionie.

d1dsvqj

Kilkuset zwolenników prorosyjskiej opozycji manifestowało w proteście przeciwko ratyfikacji porozumienia; demonstranci spalili flagę NATO. Skandowali "Zdrada!" i "Złodzieje". Mieli ze sobą transparent z napisem "Mordercy z NATO, ręce macie we krwi!". Następnie rozeszli się pokojowo.

d1dsvqj

Podziel się opinią

Share
d1dsvqj
d1dsvqj
Więcej tematów