Jest oficjalny program wizyty Franciszka; są nowe punkty, m.in. spotkanie z chorymi dziećmi w szpitalu w Krakowie-Prokocimiu
• Papież będzie w Polsce od 27 do 31 lipca; w Krakowie, na Jasnej Górze i w Oświęcimiu
• Nowym punktem jest m.in. spotkanie z dziećmi w szpitalu w Prokocimiu
• 27 lipca papież spotka się na Wawelu z prezydentem Andrzejem Dudą
09.06.2016 | aktual.: 09.06.2016 13:45
Papież będzie w Polsce od 27 do 31 lipca; w Krakowie, na Jasnej Górze i w Oświęcimiu - poinformował koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży bp Damian Muskus. Nowym punktem jest m.in. spotkanie z dziećmi w szpitalu w Prokocimiu.
Papież przyjeżdża do Polski w związku ze Światowymi dniami Młodzieży.
Oficjalny program papieskiej wizyty zaprezentowano na równoczesnych konferencjach w Krakowie i Warszawie.
W stosunku do wstępnego, ogłoszonego w marcu programu jest kilka nowości. Franciszek spotka się z chorymi dziećmi i ich rodzinami w szpitalu w Krakowie-Prokocimiu, przejedzie tramwajem z niepełnosprawną młodzieżą, odwiedzi siostry prezentki oraz pobłogosławi dwa budynki, w których udzielana jest pomoc potrzebującym.
Samolot z Franciszkiem wyląduje na lotnisku w Balicach w środę 27 lipca, ok. godz. 16. Tego dnia papież spotka się na Wawelu z prezydentem Andrzejem Dudą, a później z polskimi biskupami. Wieczorem stanie w tzw. oknie papieskim - ten punkt wizyty będzie się powtarzał w inne dni.
W czwartek 28 lipca rano Franciszek pojedzie do klasztoru na Jasnej Górze. Tu odbędzie się ogólnonarodowa msza św. z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Mszę św. koncelebrować będą biskupi i księża, w obecności prezydenta i najwyższych władz.
Wieczorem papież wróci do Krakowa, otrzyma symboliczne klucze do miasta i przejedzie tramwajem na Błonia. Będzie mu towarzyszyła niepełnosprawna młodzież. Wspólnie dojadą na ceremonię rozpoczęcia Światowych Dni Młodzieży na Błoniach.
W piątek 29 lipca głównym punktem będzie wizyta Franciszka w byłym niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. Po południu tego dnia papież uda się do szpitala dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu i spotka z chorymi dziećmi i ich rodzicami.
- Czas dyskusji się skończył; przed nami intensywny czas działania, wyznaczony ostatecznym programem wizyty papieża w Polsce - powiedział nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.
Nuncjusz mówił, że często jest pytany, jakie oczekiwania można wiązać z wizytą papieża i jakiego spodziewać się przesłania. - Papież Franciszek, jak przystało na dobrego jezuitę, planuje działania w oparciu o doświadczenia duchowe i modlitwę, których owoce wypracowuje w dialogu i konsultacjach - powiedział. Dodał, że na tej bazie będą dojrzewały słowa, które przekaże Kościołowi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.
- Zamiast zgadywać, co teraz powie, myślę, że lepiej będzie budować w sobie podobną empatię, która pomoże nam go słuchać i przyjąć jego empatię - powiedział nuncjusz.
Podkreślał ogromny wysiłek organizacyjny władz państwowych i samorządowych. - W tym miejscu dziękuję za wszelki wkład instytucjonalny i w formie wolontariatu w przygotowania. Ten wysiłek warto było podjąć, bo spotkanie z młodzieżą, ludźmi młodymi duchem jest ubogacające dla nas wszystkich. Patrząc na ich autentyczność, szczerość, prostotę, entuzjazm, potrafimy wydobywać z nas samych to, co najlepsze, a co może z biegiem lat się nieco przyprószyło - mówił abp Celestino Migliore.
Andrzej Duda po raz trzeci spotka się z Franciszkiem
Dla prezydenta Adnrzeja Dudy każde spotkanie z ojcem świętym jest ogromną radością - powiedziała szefowa kancelarii prezydenta Małgorzata Sadurska. Przypomniała, że w Krakowie Andrzej Duda po raz trzeci spotka się z Franciszkiem.
Jak mówiła, prezydent wraz z małżonką powita ojca świętego na wojskowym lotnisku w Balicach - będzie to krótka ceremonia przywitania, weźmie w niej udział delegacja władz i duchowieństwa; oficjalna ceremonia powitania papieża planowana jest później na Wawelu. Ma w niej wziąć udział 600-800 osób, m.in. przedstawiciele władz oraz korpus dyplomatyczny.
Andrzej Duda uczestniczyć ma w mszy na Jasnej Górze, dziękczynnej za 1050 lat od chrztu Polski.
Prezydent ma również wziąć udział w głównym punkcie ŚDM, czyli mszy w Brzegach, a finalnie także w ceremonii pożegnania ojca świętego na wojskowych Balicach w Krakowie.
- Pan prezydent serdecznie zaprasza wszystkich młodych ludzi na spotkanie z ojcem świętym w Krakowie - powiedziała Sadurska. Jak przypominała, prezydent wraz z małżonką nagrali spot zachęcający do udziału w ŚDM.
- ŚDM to święto bardzo ważne dla nas Polaków, którzy jesteśmy spadkobiercami myśli i przesłania św. Jana Pawła II; przecież papież Polak wskazywał właśnie na młodych ludzi, którzy niosą nadzieję, radość, dobro i optymizm - podkreślała.
570 tys. pielgrzymów ze 185 krajów
Na Światowe Dni Młodzieży zarejestrowało się 570 tys. pielgrzymów ze 185 krajów, w tym 170 tys. z Polski; zgłosiło się także 841 biskupów z całego świata - podała rzeczniczka komitetu organizacyjnego ŚDM Dorota Abdelmoula.
- To jest także 20 tys. wolontariuszy, którzy będą posługiwali podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. To jest 40 tys. wolontariuszy, którzy od dwóch lat przygotowują polskie diecezje na przyjęcie pielgrzymów - mówiła Abdelmoula.
- 280 grup zgłosiło swój udział w tzw. festiwalu młodych, czyli propozycji kulturalnych, które młodzi dla młodych w Krakowie będą przygotowywali. Zgłosiło się także 135 grup, wspólnot, stowarzyszeń i ruchów, które będą prezentowały swoją działalność w tzw. centrum powołaniowym na stadionie Cracovii - powiedziała.
Rzeczniczka komitetu poinformowała także o planach zakwaterowania pielgrzymów. - Ok. 200 tys. z 300 tys. miejsc zakwaterowania, które mamy w Krakowie, to są miejsca w rodzinach. W 500 parafiach już dziś działa 6 tys. wolontariuszy. To często są rodziny, które zatroszczą się o właściwe przyjęcie pielgrzymów, którzy przyjadą do Krakowa. To są także rodziny, które na własnym podwórku przyjmą po 300 osób - mówiła Abdelmoula.
Jak podała, w Krakowie będzie 275 miejsc, w których będą wygłaszane katechezy - w 30 językach.
W centrum wizyty papieża Franciszka są Światowe Dni Młodzieży - podkreślił sekretarz generalny episkopatu bp Artur Miziński. W programie wizyty, jak mówił, 28 lipca planowana jest msza z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski, papież ma wygłosić homilię.
Jak poinformował bp Miziński, 28 lipca o godz. 9.15 papież przyleci śmigłowcem z Krakowa na Jasną Górę. Po powitaniu, w drodze na mszę na Wałach Jasnogórskich, Franciszek pozdrowi pielgrzymów. - Będzie to msza święta dziękczynna z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Rozpocznie się ona o godz. 10.30. Franciszek wygłosi także homilię - powiedział bp Miziński.
Jak dodał, po mszy papież wróci do klasztoru, gdzie będzie się modlić przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Około godz. 12.30 papież ma wyruszyć do krakowskich Balic.
Sekretarz generalny episkopatu mówił także o szczegółach wizyty Franciszka w byłym obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau 29 lipca. - To będzie modlitwa ciszy, skupienia, w dużej część prywatna - powiedział duchowny.
Jak przekazał, Franciszek po powitaniu przed bramą wejściową, przejedzie do ściany śmierci, gdzie powita go premier Beata Szydło. Tam też, jak dodał, ojciec święty spotka się z byłymi więźniami obozu, którzy - jak podkreślił - przeżyli "gehennę Oświęcimia"; papież zapali świecę i będzie się modlił.
Franciszek przejedzie do Birkenau, gdzie także będzie się modlić. Spotka się z 25 Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata.
Po przemówieniu papież wróci do Krakowa - poinformował bp Miziński.
Kempa: standardy zabezpieczenia wizyty papieża i ŚDM najwyższej jakości
Standardy zabezpieczenia wizyty papieża w Polsce i ŚDM są najwyższej jakości - powiedziała podczas konferencji w episkopacie szefowa kancelarii premiera Beata Kempa. Zapraszamy młodzież do Krakowa, do Polski - podkreślała.
Szefowa kancelarii premiera przekazała, że zespół rządowy zajmujący się wizytą papieża i organizacją ŚDM pracuje, a pełnomocnik rządu ds. ŚDM pracuje na miejscu, w Krakowie. Przypomniała, że plany opracowano na mocy specustawy, która została przyjęta przez polski parlament jednogłośnie.
- Przedstawione zostały wszystkie plany, które są niezbędne do przeprowadzenia od strony bezpieczeństwa wszystkich punktów wizyty ojca świętego w Polsce i ŚDM w Krakowie - powiedziała Kempa.
- Mogę z pełną odpowiedzialnością- wsparta przez pana pełnomocnika Majewskiego - powiedzieć, że w fazie planów i w przeważającej fazie realizacji jesteśmy gotowi i zapraszamy młodzież bardzo serdecznie - zapewniła.
Kempa poinformowała, że premier Beata Szydło będzie uczestniczyła, wraz z członkami rządu, w spotkaniu papieża Franciszka i prezydenta Andrzeja Dudy na Wawelu; będzie towarzyszyła Franciszkowi w Oświęcimiu i Krakowie-Prokocimiu. - Oczywiście rząd Rzeczypospolitej Polskiej będzie obecny na mszy św. w Częstochowie, a także na mszy rozesłania w niedzielę 31 lipca. Uważamy to za najwyższy zaszczyt - powiedziała Kempa.