ŚwiatJest następca Łukaszenki?

Jest następca Łukaszenki?

Aleksander Milinkiewicz, były wicemer Grodna, został wspólnym kandydatem białoruskiej opozycji przed przewidzianymi na przyszły rok wyborami prezydenckimi.

03.10.2005 | aktual.: 03.10.2005 06:58

Na zakończonym w niedzielę dwudniowym Kongresie Sił Demokratycznych Białorusi Milinkiewicz w wyrównanej walce pokonał w drugim głosowaniu lidera liberalnej Zjednoczonej Partii Obywatelskiej Anatolija Lebiedźkę. Na Milinkiewicza głosowało 399 delegatów Kongresu, a na Lebiedźkę 391.

W pierwszej turze odpadł z rywalizacji Siarhiej Kaliakin - lider opozycyjnej Partii Komunistów Białorusi. Wcześniej z udziału w wyborach dobrowolnie zrezygnował Stanisław Szuszkiewicz.

Po wyłonieniu swego kandydata w wyborach prezydenckich wszyscy liderzy opozycji powiedzieli, że ich wcześniejsze deklaracje o współpracy pozostają w mocy. Delegaci skandowali: Niech żyje Białoruś.

Przemawiając następnie do delegatów Kongresu Milinkiewicz powiedział, że "nie obiecuje im zwycięstwa, ale w nie wierzy".

Na konferencji prasowej powiedział, że Białoruś powinna być państwem neutralnym i utrzymywać dobre kontakty z Rosją i NATO.

Mówiąc o stosunkach z Moskwą powiedział, że "Rosja to sąsiad na wieki, który zawsze ma duży wpływ na wewnętrzną politykę Białorusi". I zaraz dodał, że "sprawa niezależności Białorusi nie podlega żadnym dyskusjom".

Milinkiewicz zadeklarował, że opozycja jest otwarta na współpracę z tymi politykami, którzy do niej jeszcze się nie przyłączyli.

Białoruska opozycja zaapelowała do prezydenta Aleksandra Łukaszenki, by nie uczestniczył w mających się odbyć w roku 2006 wyborach prezydenckich. W rezolucji, którą przyjął Kongres Sił Demokratycznych Białorusi, jest mowa o "nieprawomocnym charakterze udziału Łukaszenki w wyborach".

W rezolucji zawarto szereg żądań dotyczących przyszłych wyborów, w tym zagwarantowania obecności opozycji w komisjach wyborczych wszystkich szczebli, rozszerzenia praw obserwatorów. Kongres zażądał też zbadania sprawy zaginięcia znanych na Białorusi osób i pociągnięcia do odpowiedzialności winnych. Na Białorusi przed pięcioma laty przepadło bez wieści kilku polityków opozycyjnych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)