Jest decyzja! W Gdańsku powstanie siedziba Polskiej Agencji Kosmicznej!
Zamiast Florydy, Półwysep Helski. Zamiast Canaveral Cape, Rozewie Cape. W Gdańsku swoją siedzibę będzie mieć Polska Agencja Kosmiczna - taką decyzję podjął Sejm.
Na pomysł utworzenia w Gdańsku siedziby agencji wpadł jako pierwszy senator Edmund Wittbrodt, który przez wiele lat pełnił funkcję rektora Politechniki Gdańskiej. W czasie sejmowych prac nad projektem zaproponował utworzenie siedziby w Gdańsku.
Z radością pomysł senatora przyjął Paweł Adamowicz. Lokowanie tak poważnej naukowo instytucji w grodzie nad Motławą pozwoli rozwinąć się aglomeracji oraz wykorzystać potencjał ośrodka. Szczególnie, że obecnie w polskiej nauce obserwujemy decentralizację instytucji naukowych.
- Powstanie Polskiej Agencji Kosmicznej stwarza szansę na to, aby trójmiejscy naukowcy mogli w pełni realizować swoje pasje. Mam nadzieję, że pomorscy parlamentarzyści, niezależnie od przynależności partyjnej, poprą poprawkę zaakceptowaną przez Senat - stwierdził prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.
Polska jako członek Europejskiej Agencji Kosmicznej jest zobligowana do wpłacania rocznych składek. Ich wysokość nie jest mała i wynosi 30 mln euro. Jednak brak skoordynowanych działań utrudniał polskiemu przemysłowi rywalizację i szerszy udział w projektach.
Zadaniem agencji ma być koordynacja działań polskich podmiotów zajmujących się badaniem kosmosu. Obecnie zadania i kompetencje różnych instytucji dublują się i nakładają. Powoduje to spadek efektywności. Agencja ma na celu wspieranie polskich firm w walce o zamówienia Europejskiej Agencji Kosmicznej. Od teraz polskim firmom ma być łatwiej.
Ekonomiści podkreślają, że każda wydana złotówka zwraca się czterokrotnie w nowych technologiach, miejscach pracy i patentach. Każdego roku sektor kosmiczny na świecie wydaje 250 mld dolarów.
Fachowcy oceniają, że nasz kraj może wypełnić lukę technologiczną. Polscy inżynierowie mogliby zacząć specjalizować się w budowie małych satelitów, misjach eksploracyjnych oraz przyrządach optycznych.
Budżet instytucji jest szacowany na 5-10 mln zł rocznie. Na czele agencji stać będą prezes oraz wiceprezes wybierani przez premiera. Ciałem doradczym będzie 13-osobowa rada, której skład będzie ustalany przez prezesa Rady Ministrów oraz szefa agencji. Działalność agencji zostanie zainaugurowana 1 stycznia 2015 roku.