Konferencja premiera. Powrót do szkoły. Jest decyzja rządu

Uczniowie nadal pozostaną w domach, rząd nie zdecydował się na otwarcie szkół. Nauka zdalna we wszystkich szkołach będzie obowiązywać do Świąt Bożego Narodzenia. A na początku stycznia uczniowie z całej Polski pójdą w tym samym terminie na zimowe ferie.

Zdalne nauczanie. Do szkół najwcześniej uczniowie pójdą w Nowym Roku
Zdalne nauczanie. Do szkół najwcześniej uczniowie pójdą w Nowym Roku
Źródło zdjęć: © East News | Grzegorz Press
Sylwester Ruszkiewicz

Jak przekazał na konferencji premier Mateusz Morawiecki, szkoły mają być nadal zamknięte. Kolejne przedłużenie nauki zdalnej będzie obowiązywać od 29 listopada do świąt Bożego Narodzenia. Później w szkolnym kalendarzu jest przerwa międzyświąteczna. Natomiast na początku stycznia rząd zdecydował się wysłać wszystkich uczniów z całej Polski na zimowe ferie. Potrwają one od 4 do 17 stycznia.

Premier zaapelował, by podczas ferii zostać w domach. - Ma to być przerwa od nauki, proszę, by nie planować w tym terminie wyjazdów - mówił Mateusz Morawiecki.

- Byliśmy nakłaniani do otwarcia szkół. Zdecydowaliśmy, że będzie kontynuacja zamknięcia szkół do 23-24 grudnia. Ferie, które zwykle były rozłożone na różne województwa w różnym czasie, dzisiaj muszą być skumulowane w jednym czasie po to, by ruch był najmniejszy, by nie zamawiać wyjazdów, by nie wyjeżdżać za granicę, by siedzieć w domu, by mobilność była jak najmniejsza - argumentował szef rządu.

Zdalne nauczanie. Zmiany w egzaminach

Przypomnijmy, że zdalne nauczanie dla ośmioklasistów i maturzystów oznacza zmiany na egzaminach w 2021 r.

- Poprosiliśmy ekspertów, nauczycieli, przedstawicieli świata akademickiego oraz Centralną Komisję Egzaminacyjną, by z uwagi na ograniczenia dokonali incydentalnej korekty podstaw programowych i na tej podstawie CKE opracuje arkusze egzaminacyjne z egzaminami, których zakres przedmiotowy będzie ograniczony o ok. 20-30 proc. - mówił minister edukacji narodowej Przemysław Czarnek.

W przypadku egzaminu dla ośmioklasisty, MEN planuje, że na egzaminie z języka polskiego wypowiedź pisemna zostanie ograniczona do rozprawki lub opowiadania. Na egzaminie ma być też mniej zadań. Również na egzaminie z matematyki ma być mniej zadań otwartych.

Z kolei maturzyści mają być zwolnieni z obowiązku podchodzenia do jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Według Ministerstwa Edukacji będzie to wybór ucznia. Zmiany dotyczyć będą również egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym. Tu również ma być mniej zadań.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1530)