Trwa ładowanie...

Jest decyzja Putina. Dyktator reaguje na zniszczenie Mostu Krymskiego

Po wybuchu na Moście Krymskim Władimir Putin podjął nadzwyczajne środki. Jak poinformowała agencja Interfax, rosyjski dyktator podpisał dekret o wzmocnieniu ochrony przy Cieśninie Kerczeńskiej.

Jest decyzja Władimira Putina. Rosyjski dyktator reaguje na zniszczenie Mostu KrymskiegoJest decyzja Władimira Putina. Rosyjski dyktator reaguje na zniszczenie Mostu KrymskiegoŹródło: PAP
d29sq3a
d29sq3a

Nad bezpieczeństwem na Moście Krymskim czuwać będzie jedna z rosyjskich służb specjalnych - Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) - która dostała uprawnienia do "organizowania i koordynowania działań mających na celu ochronę przejścia transportowe".

FSB chroni też gazociąg i linię energetyczną

Podpisany w sobotę przez dyktatora z Kremla dekret prezydencki powierza również FSB odpowiedzialność za bezpieczeństwo magistrali energetycznej i gazociągu, które łączą Rosję z Krymem.

d29sq3a

Według oficjalnej wersji, ogłoszonej przez Moskwę, na moście wybuchła ciężarówka, co z kolei wywołało zapalenie się kilku cystern z paliwem na kolejowej części mostu i częściowe zawalenie dwóch pasm drogowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Superjacht rosyjskiego oligarchy namierzony. Tu uciekł przed sankcjami

BBC zwraca uwagę, że na moście, który łączy rosyjski Kraj Krasnodarski z okupowanym Krymem, przynajmniej oficjalnie obowiązują zaostrzone kontrole bezpieczeństwa i każda ciężarówka jest sprawdzana. "Przy wjeździe na most znajdują się zestawy radiotechniczne ST-6035, które sprawdzają, czy w samochodach nie ma materiałów wybuchowych" - zaznaczono.

d29sq3a

Rosyjska redakcja BBC w analizie poświęconej rosyjskiej logistyce wojskowej podkreśla, że Most Krymski jest ważną trasą dostaw rosyjskiego uzbrojenia na Krym i dalej na południe Ukrainy, jednak - nie jedyną. Oprócz mostu są jeszcze trasy morskie oraz lotnicze - do Symferopola i na lotnisko Belbek. Po zajęciu przez rosyjskie wojska południowych obwodów Ukrainy działa również trasa z Rostowa nad Donem przez "korytarz lądowy" Donieck - Melitopol w obwodzie zaporoskim, który prowadzi dalej do Nowej Kachowki i Chersonia.

Droga kolejowa jest jednak relatywnie ważna i pozwala przerzucać na front duże ładunki. "W przypadku dostaw kolejowych przez Krym są one kierowane w większości do Dżankoju, ważnego węzła na północy Krymu, a stamtąd do rosyjskich zgrupowań na kierunkach chersońskim, krzyworoskim i zaporoskim" – pisze portal BBC.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d29sq3a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d29sq3a
Więcej tematów