Biznesmen poszukiwany. Jest czerwona nota Interpolu za Pawłem Szopą
Za twórcą marki Red is Bad Pawłem Szopą wystawiono czerwoną notę Interpolu. Szopa jest jednym z podejrzanych w sprawie nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.
10.10.2024 | aktual.: 10.10.2024 19:56
Biznesmen Paweł Szopa, twórca marki Red is Bad, poszukiwany jest czerwoną notą Interpolu. Komórka prawna w sekretariacie Interpolu zakończyła ocenę wniosków o publikację czerwonych not za Szopą oraz b. szefem RARS Michałem K. - dowiedziała się PAP w Komendzie Głównej Policji.
"O powyższym poinformowano właściwe jednostki poszukujące oraz organy sądowo-prokuratorskie" - przekazała rzeczniczka Komendy Głównej Policji insp. Katarzyna Nowak.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Prokuratura w sierpniu poinformowała, że wydała postanowienie o przedstawieniu zarzutów wobec Michała K. i Pawła Szopy. Chodzi o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Ponad miesiąc temu za Pawłem Szopą wystawiono list gończy.
W połowie września, poszukiwany listem gończym i europejskim nakazem aresztowania właściciel firmy Red is Bad przebywał w jednym z krajów Ameryki Południowej. Jednak wcześniej, we wniosku o list żelazny złożonym przez jego adwokata, Szopa złożył poświadczenie notarialne, że przebywa w Niemczech.
Bez zgody na list żelazny
We wtorek Sąd Okręgowy w Warszawie nie wyraził zgody na wystawienie listu żelaznego. W zeszłym tygodniu rozprawa została odroczona. Wniosek o wydanie listu żelaznego złożył obrońca przedsiębiorcy.
- Prokuratura wystąpiła już z wnioskiem o opublikowanie czerwonej noty Interpolu - przekazał wówczas prok. Karol Zok.
List żelazny to specjalny dokument przyrzekający oskarżonemu pozostawanie na wolności do czasu prawomocnego zakończenia procedury karnej, w zamian za co oskarżony zobowiązuje się odpowiadać w procesie z wolnej stopy.
Nieprawidłowości w RARS i śledztwo
Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w RARS wszczęto 1 grudnia 2023 r. Obecnie prowadzi je Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.
Dotyczy ono m.in. przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez pracowników RARS podczas organizowania i realizowania zakupu towarów, a tym samym działania na szkodę interesu publicznego od 23 lutego 2021 r. do 27 listopada 2023 r. w Warszawie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.
Portal Onet ujawnił w czerwcu, że "za czasów PiS władze zawarły z twórcą marki odzieżowej 'Red is Bad' Pawłem Szopą swoisty sojusz, służący wyprowadzaniu publicznych pieniędzy na nieopisaną dotąd skalę", a "dla ekipy (b. premiera Mateusza) Morawieckiego przedsiębiorca stał się dostawcą wszystkiego - od sprzętu ochronnego w pandemii po agregaty prądotwórcze podczas wojny".
Według portalu tylko w ciągu trzech lat na konta Szopy trafiły przelewy na kwotę pół miliarda złotych, zamówienia z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych dostawał bez przetargu.
Źródło: PAP/WP