PolskaJeśli koalicja nie będzie mogła rządzić, na wiosnę wybory?

Jeśli koalicja nie będzie mogła rządzić, na wiosnę wybory?

PSL nie wyklucza, że wiosną zostanie złożony wniosek o samorozwiązanie Sejmu. Poseł tej partii, Eugeniusz Kłopotek, powiedział w "Salonie Politycznym" Trójki, że jeśli prezydent zdecyduje się blokować najważniejsze dla koalicji reformy, jedynym wyjściem z sytuacji będzie rozpisanie przedterminowych wyborów parlamentarnych. Dodał jednak, że jest to "najczarniejszy" scenariusz.

Jeśli koalicja nie będzie mogła rządzić, na wiosnę wybory?
Źródło zdjęć: © PAP

Jeżeli będziemy realizować konsekwentnie nasze zapowiedzi programowe i będziemy się potykać o weta prezydenckie, to będziemy mieli problem z rządzeniem - ocenił polityk PSL.

W tym kontekście Kłopotek wymienił jako potencjalnie zagrożone wetem prezydenta m.in. projekty ustaw zdrowotnych i nową ustawę medialną, przygotowywaną przez ministerstwo kultury.

Poseł Kłopotek tłumaczył, że rządząca koalicja nie może być "zakładnikiem" SLD, a bez poparcia ze strony posłów Lewicy, koalicja nie może odrzucić prezydenckiego weta do jakiejkolwiek ustawy. Polityk PSL uważa, że Sojusz prowadzi nieprzewidywalną politykę, dlatego w ostateczności należy spodziewać się radykalnego rozwiązania, czyli przedterminowych wyborów. W opinii Kłopotka SLD "jest nieprzewidywalne" i - jak podkreślił - "są pewne granice ustępstw".

Wniosek o samorozwiązanie Sejmu mógłby złożyć wspólnie PO i PSL.

Jak podkreślił, gdyby prezydent Lech Kaczyński "dosyć masowo zaczął jesienią wetować", gdyby PO i PSL nie miały "siły w parlamencie", aby odrzucić weta prezydenta i "gdyby nie udało się realizować programu i rządzić skutecznie", "to najprawdopodobniej trzeba będzie podjąć męską decyzję na wiosnę i złożyć wniosek o samorozwiązanie Sejmu".

W lipcu koalicji rządowej nie udało się odrzucić weta prezydenta do nowelizacji ustawy medialnej, przygotowanej przez PO. Odrzucenia weta nie poparło wówczas SLD.

Prezydent zawetował także nowelę tzw. ustawy kominowej, która miała umożliwić podwyższenie wynagrodzeń menedżerów w spółkach z udziałem Skarbu Państwa oraz zmiany w Prawie o ustroju sądów powszechnych (które likwidują tzw. awans poziomy sędziów, czyli dodatkowe stanowiska - sędziego sądu okręgowego w sądzie rejonowym i sędziego sądu apelacyjnego w sądzie okręgowym). Sejm nie rozpatrzył jeszcze tych wet. Lech Kaczyński nie wykluczył ponadto weta wobec ustawy rozdzielającej funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego oraz wobec ustaw zdrowotnych.

Eugeniusz Kłopotek wyklucza możliwość wszczęcia procedury usunięcia prezydenta Lecha Kaczyńskiego z urzędu, gdyby ten blokował projekty ustaw koalicji rządzącej. Jego zdaniem pomysł ten nigdy nie był rozważany poważnie, ponieważ ani zapisy konstytucji, a nie arytmetyka parlamentarna nie daje podstaw do dyskusji na ten temat.

Polityk PSL zapewnił, że ostatnie oskarżenia polityków tej partii o nepotyzm, które pojawiły się w mediach, są mocno wyolbrzymione. Dodał, że burza, jaka rozpętała się wokół tej sprawy w środkach masowego przekazu, nie wpłynie na relacje z koalicyjnym partnerem.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)