Trwa ładowanie...
d47b1fi

Jerzy Owsiak: wiele organizacji pozarządowych robi dobrą robotę, nie tylko WOŚP

• Jerzy Owsiak: Chwała dla wszystkich organizacji pozarządowych
• My leczymy; Caritas się opiekuje; a ktoś inny rehabilituje - mówił organizator WOŚP
• Pojawiły się porównania, która z organizacji najlepiej wykorzystuje zebrane fundusze
• Caritas i WOŚP odcinają się od takich prób konfrontowania
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jerzy Owsiak
Jerzy Owsiak (PAP, Fot: Leszek Szymański)
d47b1fi

W środkach masowego przekazu i na portalach społecznościowych WOŚP i Caritas są często porównywane; od dłuższego czasu pojawiają się np. zestawienia środków gromadzonych przez WOŚP i Caritas, kwot, jakie przeznaczają na działalność pomocową i kosztów, które ponoszą. Zdarza się, że przeciwnicy WOŚP nawołują do wspierania Caritas, zamiast fundacji Owsiaka. Obie organizacje wielokrotnie już odcinały się od takich porównań i próby konfrontowania ich.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Warszawie w związku ze zbliżającym się 24. Finałem WOŚP Owsiak mówił, że słowa uznania należą się wielu podmiotom działającym w sferze pozarządowej.

- Chwała dla wszystkich organizacji pozarządowych. Nie jesteśmy jedyną organizacją, broń Boże. Jest mnóstwo organizacji, które robią super robotę. My leczymy; Caritas się opiekuje; a ktoś inny rehabilituje; ktoś inny powoduje, że są ścieżki rowerowe i zaprasza ludzi, żeby się ruszali; ktoś inny robi festiwale - mówił Owsiak.

d47b1fi

W oświadczeniu przekazanym Polskiej Agencji Prasowej rzecznik Caritas Polska Paweł Kęska napisał, że jej "jedyną formą zaangażowania społecznego jest wszechstronna pomoc osobom potrzebującym". "Nie angażujemy się w polemiki konfrontujące naszą działalność z działalnością innych organizacji charytatywnych" - podkreślił. W rozmowie z PAP zastrzegł, że stanowisko Caritas nie jest reakcją na wypowiedź Owsiaka, lecz odniesieniem się do pojawiających się porównań.

W mediach głośno było w ostatnich dniach w kontekście WOŚP także m.in. o zaangażowaniu wojska w tegoroczny Finał. Temat zaistniał za sprawą posła PiS Stanisława Pięty, który napisał na Twitterze: "jeżeli funkcjonariusz publiczny zaangażuje się w hecę WOŚP, niech nazajutrz składa raport o zwolnienie ze służby".

Zdaniem wiceministra obrony Bartosza Kownackiego "trzeba cenić wszelkiego rodzaju akcje charytatywne, nieważne, czy się z nimi zgadzamy, czy nie". Pytany, czy wojsko i żołnierze "zagrają" w tym roku z WOŚP, Kownacki podkreślił, że osobiście woli przeznaczyć pieniądze na Caritas lub do puszki przed kościołem, natomiast jako przedstawiciel resortu uważa, że zaangażowanie "musi być efektywne ekonomicznie".

d47b1fi

Podziel się opinią

Share
d47b1fi
d47b1fi
Więcej tematów