Trwa ładowanie...

Jerzy Łapiński otrzymał Złoty Medal "Zasłużony kulturze - Gloria Artis"

Aktor Jerzy Łapiński, który obchodził 45-lecie pracy artystycznej, otrzymał Złoty Medal "Zasłużony kulturze - Gloria Artis" z rąk ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego.
Share
Jerzy Łapiński otrzymał Złoty Medal "Zasłużony kulturze - Gloria Artis"
Źródło: PAP
dutfdra

Krystyna Janda, dyrektor warszawskiego Teatru Polonia, gdzie odbywał się benefis aktora, odczytała list gratulacyjny skierowany do jubilata od prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

"Kontynuuje pan znakomite rodzinne tradycje, będąc wnukiem wybitnego aktora i reżysera Stanisława Łapińskiego oraz synem aktorki Krystyny Łapińskiej. Od najmłodszych lat miał Pan możliwość obcowania ze sztuką, towarzysząc za kulisami występom swoich bliskich" - napisał prezydent.

Minister Zdrojewski podkreślił "bogactwo ról, wszechstronność i wrażliwość" jubilata, która została doceniona przez publiczność.

dutfdra

Aktorka Teatru Polonia, Maria Seweryn powiedziała PAP, że Jerzy Łapiński jest dla młodszych aktorów autorytetem. To wspaniały kolega; ani razu nie poczułam, że jest między nami różnica wieku - dodała.

Łapiński urodził się 2 listopada 1940 roku w Lublinie. Od najwcześniejszych lat jego życie upływało pod znakiem Melpomeny. Jest synem Krystyny Łapińskiej, aktorki m.in. Teatru im. Jaracza i Teatru Nowego, oraz wnukiem Stanisława Łapińskiego, wybitnego aktora i reżysera teatralnego.

W 1963 roku Jerzy Łapiński ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. W tym samym roku zadebiutował i rozpoczął współpracę z Teatrem Ziemi Łódzkiej.

W następnych latach pracował w wielu teatrach w Polsce. Jego teatralny szlak biegł m.in. przez sceny w Jeleniej Górze, Kaliszu aż do Gdańska, gdzie w Teatrze Wybrzeże grał przez 29 lat. W 1997 roku przy okazji współpracy z Jerzym Grzegorzewskim, podjął decyzję o angażu w Teatrze Narodowym, gdzie jest aktorem do dziś.

dutfdra

Jubilat zagrał m.in. w przedstawieniach teatralnych Kazimierza Kutza, Krzysztofa Babickiego, Aliny Obidniak, Jana Skotnickiego, Barbary Sass, Marka Okopińskiego, Andrzeja Rozhina, Stanisława Hebanowskiego, Ryszarda Majora, Mikołaja Grabowskiego, Adama Orzechowskiego, Rudolfa Zioły.

Łapiński wykazywał także zamiłowanie do reżyserii teatralnej. Wyreżyserował "Męża i żonę" Aleksandra Fredry w Teatrze Wybrzeże oraz "Pana Jowialskiego" w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie.

Artysta zagrał także w wielu spektaklach Teatru TV, gdzie wystąpił m.in. w sztuce Andrzeja Wajdy pt. "Bigda idzie!", Zbigniewa Zapasiewicza - "Historie zakulisowe", Wojciecha Smarzowskiego - "Kuracja Głębskiego", Jana Englerta - "Nauka o barwach" czy Olgi Lipińskiej - "Diabelskie nasienie".

Jerzy Łapiński posiada na koncie ogromną ilość ról filmowych i telewizyjnych. Wystąpił w filmach Andrzeja Wajdy "Krajobraz po bitwie" Andrzeja Wajdy, "Aktorzy prowincjonalni" Agnieszki Holland, "Konsul" Mirosława Borka czy w filmie Jerzego Antczaka - "Chopin. Pragnienie miłości".

Jest laureatem wielu nagród teatralnych, m.in. z Festiwali Teatrów Polski Północnej oraz z Kaliskich Spotkań Teatralnych.

dutfdra

Podziel się opinią

Share
dutfdra
dutfdra
Więcej tematów