Trwa ładowanie...
d1sijqx

Jerzy Grzegorzewski otrzymał doktorat honoris causa łódzkiej ASP

W Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi odbyła się uroczystość nadania doktoratu honoris causa Jerzemu Grzegorzewskiemu.

Share
d1sijqx

Artystyczny dorobek tego twórcy w pełni zasługuje na wyróżnienie tytułem doktora honoris causa naszej uczelni - napisały władze Akademii, uzasadniając swój wybór. W opinii senatu łódzkiej ASP, teatr Grzegorzewskiego jest dziełem wybitnie autorskim, odznaczającym się plastyczną organizacją przestrzeni scenicznej. Charakterystyczne dla twórczości artysty jest, że do większości swoich inscenizacji sam projektuje scenografię.

Jerzy Grzegorzewski, łodzianin, rozpoczął studia artystyczne w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Studiował tam do 1962 r. W 1967 r. ukończył studia na wydziale reżyserii warszawskiej PWST. Debiutował w teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi. Podczas odbytego tam stażu wystawił m.in. "Wesele" Wyspiańskiego, "Szewców" Witkacego, "Pokojówki" Geneta, a także "Kaukaskie kredowe koło" Brechta.

Gościnnie reżyserował w Teatrze Starym w Krakowie i Teatrze Polskim w Warszawie. Był dyrektorem artystycznym Teatru Polskiego we Wrocławiu i dyrektorem Teatru Studio w Warszawie. Od 1997 r. jest dyrektorem artystycznym Teatru Narodowego w Warszawie.(aka)

d1sijqx

Podziel się opinią

Share
d1sijqx
d1sijqx
Więcej tematów