Trwa ładowanie...
d2flaak

Jerzy Gruza nie żyje. Reżyser "Czterdziestolatka" miał 87 lat

Nie żyje Jerzy Gruza, wybitny reżyser, scenarzysta i aktor. Jak poinformowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich, twórca seriali "Wojna domowa" i "Czterdziestolatek" zmarł w niedzielę w nocy w Warszawie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jerzy Gruza nie żyje
Jerzy Gruza nie żyje (PAP/EPA, Fot: Jakub Kamiński)
d2flaak

Jerzy Gruza zmarł w nocy z 15 na 16 lutego. Miał 87 lat. Pod koniec listopada ubiegłego roku artysta trafił do szpitala na OIOM. Jak się okazało, miał wypadek – spadł ze schodów. Do nieszczęśliwego zdarzenia doszło kilka dni przed premierą jego najnowszego filmu. W trakcie hospitalizacji wyszło na jaw, że ma poważne problemy ze zdrowiem.

Gruza urodził się w 1932 roku w Warszawie. Po wojnie podjął studia w łódzkiej "filmówce", które ukończył w 1955 roku. W 1956 roku otrzymał angaż w Telewizji Polskiej, z którą związany był aż do 1983 roku.

W TVP powstały najważniejsze, kultowe produkcji Gruzy – przede wszystkim seriale takie jak "Wojna domowa" (1965) czy "Czterdziestolatek" (1974). Historia inżyniera Karwowskiego trafiła także na duży ekran jako "Motylem jestem, czyli romans 40-latka". Do innych ważnych dzieł artysty zaliczyć należy także m.in. "Pierścień i Różę", Alicję" czy "Przeprowadzkę".

d2flaak

Podczas 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Jerzy Gruza otrzymał "Platynowe Lwy" za całokształt twórczości.

Jerzy Gruza pozostawał aktywny zawodowo. W zeszłym roku na festiwalu w Gdyni premierę miał film "Dariusz", który zarówno reżyserował, jak i w nim wystąpił.

ZOBACZ TEŻ: Jacek Fedorowicz wspomina Jerzego Gruzę: "Niesłychanie dowcipny człowiek i bardzo zdolny reżyser"

Zobacz też: Spór o wylot do Katynia. Biedroń: zaangażuje się w to Putin

d2flaak

Podziel się opinią

Share

d2flaak

d2flaak
Więcej tematów