Jerzy Buzek: potrzebna nam jedność
Premier Jerzy Buzek, przemawiając w środę w rocznicę wybuchu trzeciego Powstania Śląskiego, wezwał Polaków do jedności.
Na Górze Świętej Anny odbyły się główne uroczystości rocznicowe. Jak podkreślił premier, historia Powstań Śląskich pokazała, że nie trzeba było jednolitych formacji zbrojnych, aby wygrywać swoje sprawy. Stoją przed nami inne wyzwania, jednak podobnie jak 80 lat wcześniej, potrzeba jedności, by im sprostać. Takim wyzwaniem - mówił premier - jest zarówno budowanie silnego gospodarczo Śląska, który będzie w stanie rywalizować z innymi regionami w kraju.
Wojewoda Opolski Adam Pęzioł zwrócił uwagę, że mieszkańcy Górnego Śląska, to ludzie tolerancyjni. Dodał, że kierują się szacunkiem dla odmienności kulturowej i mają respekt dla potrzeby godności bez względu na przynależność narodową.
Symbolicznym gestem wyrażającym tę tolerancję był uścisk dłoni premiera Jerzego Buzka i posła Mniejszości Niemieckiej Henryka Krolla pod Pomnikiem Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny.
Powstania śląskie, które były zbrojnymi wystąpienia ludności polskiej w latach 1919-1921 przeciw niemieckiemu panowaniu na Górnym Śląsku, miały na celu przyłączenie tych ziem do państwa polskiego.
Trzecie powstanie było powstaniem o największym zasięgu. Zostało poprzedzone strajkiem powszechnym. Związane było z niepomyślnym wynikiem plebiscytu i zamiarem państw Koalicji - głównie Wielkiej Brytanii i Włoch - przyznania Niemcom całego okręgu przemysłowego. 2/3 V 1921 W. Korfanty wydał Manifest do Ludu Górnego Śląska, w którym zrzekł się funkcji komisarza plebiscytowego i obwołał dyktatorem powstania.
W ciężkich, krwawych walkach poległo prawie 1,5 tys. powstańców. W wyniku zaciętych walk, szczególnie w rejonie Góry Świętej Anny, niemieckie natarcie zostało powstrzymane. 25 czerwca podpisano porozumienie o wyznaczeniu linii demarkacyjnej, zaprzestaniu walk i wycofaniu sił niemieckich i powstańczych z terenu plebiscytowego.
* Zobacz także:*
WP - Encyklopedia: Powstania Śląskie (mon)