Trwa ładowanie...
d15ntyf

Jens Stoltenberg: w razie potrzeby NATO pomoże Turcji bronić się przed Rosją

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapewnił, że Turcja, będąca członkiem NATO, może liczyć na pomoc Sojuszu, jeśli będzie taka potrzeba. Odniósł się do niedawnych naruszeń przestrzeni powietrznej przez rosyjskie lotnictwo prowadzące operację w Syrii.
Share
Jens Stoltenberg: w razie potrzeby NATO pomoże Turcji bronić się przed Rosją
Źródło: PAP/EPA, Fot: CARINA JOHANSEN
d15ntyf

Na pytanie, czy NATO byłoby gotowe do obrony sojuszniczej Turcji przed Rosją, Stoltenberg powiedział agencji Reutera: - Turcja jest silnym sojusznikiem, ma drugą największą armię.

- Mają sprawne lotnictwo, więc tureckie siły zbrojne jako pierwsze zareagują, ale NATO jest gotowe pomóc w razie potrzeby - dodał szef Sojuszu, który przebywa w Stavanger, na południowym zachodzie Norwegii, gdzie trwa Zgromadzenie Parlamentarne NATO.

Rosja pod koniec września włączyła się do konfliktu syryjskiego i prowadzi intensywne bombardowania w tym kraju. W ciągu ostatniej doby zbombardowała 53 cele.

d15ntyf

Stoltenberg wezwał również władze w Ankarze, by udzieliły "proporcjonalnej" odpowiedzi na niedawne ataki terrorystyczne, choć, jak przyznał, kraj bardziej niż jakikolwiek inny członek Sojuszu został doświadczony z powodu kryzysów na Bliskim Wschodzie.

- Turcja doświadczyła wielu zamachów terrorystycznych. Ma prawo się bronić, ale oczywiście oczekuję, by Turcja zachowała proporcjonalność w sposobie reakcji - zaznaczył Stoltenberg.

W sobotę w podwójnym zamachu bombowym w stolicy Turcji Ankarze, tuż przed rozpoczęciem demonstracji z udziałem setek działaczy prokurdyjskich i lewicowych, zginęło co najmniej 97 osób.

d15ntyf

Podziel się opinią

Share
d15ntyf
d15ntyf
Więcej tematów