Trwa ładowanie...

Jemen. Tragiczny bilans po nalotach koalicji na areszt

- Nawet 130 osób mogło zginąć w niedzielnych nalotach - poinformował w komunikacie Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża. To efekt akcji przeprowadzonej przez Arabię Saudyjską. Celem nalotu było więzienie na południowym zachodzie Jemenu.
Share
Jemen. MKCK szacuje, że co najmniej 130 osób zginęło po nalotach na więzienie
Jemen. MKCK szacuje, że co najmniej 130 osób zginęło po nalotach na więzienie Źródło: East News, Fot: Xinhua News
d43e577

Celem nalotu był budynek uniwersytecki w Zamarze, który został przekształcony na więzienie. Podczas niedzielnego ataku przetrzymywano tam blisko 170 osób, 40 z nich odniosło obrażenia - przekazał MKCK. Pozostałych uznaje się za zabitych. Dowództwo koalicji przekazało, że zniszczone zostało miejsce przechowywania dronów i pocisków w mieście.

Wcześniej źródła medyczne informowały o co najmniej 60 ciałach wydobytych spod gruzów budynku, później MKCK i władze jemeńskie mówiły o ponad 100 zabitych.

    East News
Źródło: East News, Fot: PAP/EPA/YAHYA ARHAB

Rzecznik jemeńskiego ministerstwa zdrowia, zasiadający w rządzie zwalczanych przez Saudyjczyków rebeliantów Huti, poinformował o 7 bombach, które spadły na 3 budynki. Przedstawiciel Hutich podkreślił, że dowodzona przez Rijad koalicja była świadoma, że w bombardowanym budynku aresztu znajdowali się ludzie.

d43e577

Zobacz także: Gowin wygrał z minister zakład o wino. „Już wypiliśmy”

MKCK przypomniała po niedzielnej serii nalotów, że według prawa wojennego celem ataków mogą być tylko wojskowi i wojskowe instalacje.

Krwawa wojna w Jemenie trwa od marca 2015 roku. Po jednej stronie walczą rządzący Huti, których wspiera Iran. W 2014 roku rebelia szyitów obaliła uznawany
przez społeczność międzynarodową rząd, a siłami rządowymi wspieranymi przez arabską koalicję z Arabią Saudyjską na czele.

Koalicja jest krytykowana przez organizacje broniące praw człowieka z tego powodu, że nie podejmuje działań w celu ograniczenia ofiar wśród ludności cywilnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Polsat News

d43e577

Podziel się opinią

Share
d43e577
d43e577
Więcej tematów