Trwa ładowanie...
d3b0e1m

Jedwabne: nowy świadek - Krystyna Ostrowska-Kossakowska

Szef Instytutu Pamięci Narodowej prof. Leon Kieres powiedział w poniedziałek, że do
Instytutu zgłosiła się osoba, która w chwili wydarzeń w
Jedwabnem miała 10 lat, a teraz mieszka w Kanadzie. Kobieta będzie nowym świadkiem w śledztwie prowadzonym przez IPN.

d3b0e1m
d3b0e1m

Kieres powiedział również, że IPN zna treść wywiadu, jakiego kobieta ta - mieszkanka Toronto - udzieliła rozgłośni polonijnej. Wynika z niego, że w Jedwabnym byli niemieccy żandarmi i mogło ich być dwóch, bądź więcej. Mieszkanka Toronto różnie określała też liczbę Polaków, którzy brali udział w zbrodni. Według niej było ich 20 lub więcej.

Od ub.r. IPN prowadzi śledztwo w sprawie masowego mordu Żydów w Jedwabnem 10 lipca 1941 roku. Śledztwo ma ustalić m.in., jaki był udział Polaków i Niemców w tej zbrodni.

Prof. Kieres nie ujawnił, kto jest nowym świadkiem IPN. Przypomnijmy więc, że 30 marca opublikowaliśmy zapis wywiadu z panią Krystyną Ostrowską - Kossakowską, która urodziła się w Jedwabnem. Do tej pory nigdy publicznie nie opowiadała o swoich wspomnieniach z dnia, w którym spalono Żydów w stodole. Nakłonił ją do tego redaktor Marek Popowicz - Watra z Polskiego Radia Toronto i 24 marca przeprowadził z nią na antenie wywiad.(ck/pr)

d3b0e1m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3b0e1m
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj