Jednak nie będzie matury z religii?
Resort edukacji nie będzie pracował nad maturą z religii - informuje "Rzeczpospolita". Religia miała się pojawić w 2010 roku. Były minister Roman Giertych prowadził w tej sprawie rozmowy z przedstawicielami Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce.
30.11.2007 | aktual.: 30.11.2007 19:39
O umocnieniu religii w szkole z kolejnym ministrem Ryszardem Legutką rozmawiał abp Kazimierz Nycz, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.
Jednak wiceminister Krystyna Szumilas podkreśla, że w resorcie nie ma żadnych dokumentów, które świadczyłyby o zaawansowaniu przygotowań do wprowadzenia matury z religii.
My takich prac nie będziemy rozpoczynać, przynajmniej do ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wliczania oceny z religii do średniej - zaznacza Szumilas. I tłumaczy, że rozstrzygnięcie Trybunału pozwoli na zajęcie stanowiska zgodnego z konstytucją przy "ewentualnym podjęciu rozmów o maturze z religii".
Nie wiadomo bowiem, jak na zapowiedź zaprzestania prac nad maturą z religii zareaguje Kościół. Abp Kazimierz Nycz, zapytany o to przez "Rzeczpospolitą", odpowiedział, że na razie nie chce komentować tych doniesień.
Religia w szkole to temat, który łatwo może wywołać spięcie między rządem a Kościołem. Wypowiedź byłego ministra Legutki, który na początku swego urzędowania stwierdził, że nie jest entuzjastą wliczania oceny z religii do średniej, spotkała się z ostrą krytyką abp. Sławoja Leszka Głódzia. Ostrzegał Legutkę, by nie wywoływał wojny z Kościołem.
Roman Giertych twierdzi, że prace nad wprowadzeniem religii na maturę były tak zaawansowane, że nowemu ministerstwu nie uda się wycofać z ustaleń poprzedników.
Zmiana nie będzie możliwa bez konsultacji z Konferencją Episkopatu Polski. Jest to zobowiązanie, które podjął rząd polski wobec Kościołów - mówi.
O prowadzonych przygotowaniach może świadczyć to, że w tym tygodniu na stronie internetowej ministerstwa w planach działań, które mają być dofinansowane ze środków unijnych, pojawiła się informacja o przeprowadzeniu pilotażowego egzaminu z religii. Miał się odbyć w ciągu roku w ok. 50 szkołach dla 1000 uczniów wraz z próbą z filozofii, która na maturze ma się pojawić w 2009 roku.
Krystyna Szumilas zapowiada, że pilotażowego testu z religii nie będzie, a plan prac zostanie poprawiony.
To spadek po poprzedniej ekipie, która przygotowywała się do wprowadzenia egzaminu z religii na maturze. My nie prowadzimy takich prac - tłumaczy wiceminister edukacji.
Wprowadzenie religii na maturę byłoby ukłonem w stronę kandydatów na wydziały teologiczne. Wynik pomógłby dostać się na studia tym, którzy są nimi rzeczywiście zainteresowani - twierdzi z kolei Beata Górka, rzecznik prasowy KUL.
Czy sami licealiści chcą matury z religii? Uczniowie twierdzą, że dopóki nie będzie wiadomo, z czego naprawdę będzie egzamin, to nie są nim zainteresowani. Nie wiadomo, czy byłby to test z religioznawstwa czy z religijności - mówi Jolanta Ciszewska, dyrektorka I Katolickiego Liceum Społecznego w Warszawie.
Renata Czeladko