PolskaJeden dzień wszystkich Kobiet

Jeden dzień wszystkich Kobiet

Święto Dnia Kobiet zostało ustanowione dla upamiętnienia strajku 15 tysięcy kobiet, pracownic fabryki tekstylnej, które 8 marca 1908 roku w Nowym Jorku domagały się praw wyborczych i polepszenia warunków pracy. W tamtym czasie właściciel fabryki zamknął strajkujące w pomieszczeniach fabrycznych z zamiarem uniknięcia rozgłosu. W wyniku nagłego pożaru zginęło 129 kobiet.

Jeden dzień wszystkich Kobiet
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

###Galeria
[

]( http://wiadomosci.wp.pl/dzien-kobiet-6038717112333441g ) [

]( http://wiadomosci.wp.pl/dzien-kobiet-6038717112333441g )
Międzynarodowy Dzień Kobiet

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/kobiety-swiata-6038675451875969g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/kobiety-swiata-6038675451875969g )
Kobiety świata

W dniu 8 marca 1910 roku na zjeździe w Kopenhadze z inicjatywy Klary Zetkin ustanowiono święto wszystkich kobiet. Po raz pierwszy święto to obchodzono 8 marca 1911. W Polsce szczególnie popularne w okresie PRL.

Święto wszystkich Kobiet niektórych denerwuje. Przy tej okazji przypominane są symboliczne prezenty, takie jak rajstopy, goździki, obowiązkowe czekoladki, albo inne banalene upominki. Czy kobiety na takie oznaki pamięci czekają? Wydaje się trochę śmieszne, a nawet czasami upokarzające, że właśnie tylko tego dnia mężczyźni przypominają sobie o tym, że kobiety odgrywają jakąś rolę w ich życiu.

Być może warto znieść obchody tego jednego dnia w zamian za to, aby codziennie dostrzegać ciężką pracę wszystkich kobiet, które przez kilkanaście godzin na dobę pracują, dbają o dzieci, rodzinę, a przede wszystkim o dom, do którego warto codziennie po ciężkiej pracy i nauce wrócić. Dostrzegać, czyli współuczestniczyć w tych codziennych obowiązkach.

Wielu Panów oburzy się twierdząc, że czasy się zmieniły i wielu z nich uczestniczy bardzo aktywnie w pracach domowych, wychowaniu dzieci i dbaniu o "ognisko rodzinne". Tradycyjny model rodziny ulega transformacji. Realia naszego życia często zmuszają kobiety do brania na swoje barki odpowiedzialności za materialne utrzymanie rodziny. Mężczyźni przejmują z własnej woli, albo zmuszeni przez okoliczności, obowiązki domowe. Jednak nadal w naszym społeczeństwie pokutuje stereotyp, że do garów, pieluch i porządków to tylko kobieta.

Często też słyszymy niewybredne dowcipy na temat Dnia Kobiet - np. "Mąż mówi do żony, która przygotowała wspaniałe śniadanie z okazji 8 marca: kochanie jest twoje święto, nie zmywaj dzisiaj, możesz to zrobić jutro." Albo "daj kwiatek żonie - możesz liczyć na dobry obiad. Nie dawaj dwóch, bo zacznie coś podejrzewać." Czyżby takie żarty wymyślały kobiety?

Dlatego oświadczamy, że nie potrzebujemy, aby 8 marca dostarczano nam kwiaty, o które będziemy musiał dbać, czekoladki, które następnie będziemy musiały zrzucić z wagi, ani kolejnej pary rajstop, nawet tych najdroższych, które przypominają nam żenujące prezenty z czasów PRL. Chciałabym, aby mężczyźni widzieli w nas po prostu człowieka, który potrzebuje poszanowania jego praw. Bo nie możemy zrozumieć, dlaczego kobietom musi być gorzej niż mężczyznom. Tylko dlatego, że urodziły się kobietami?

Źródło artykułu:WP Wiadomości
kobietaświętodzień kobiet

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)