Jazda po alkoholu – wyrok nakazowy

Jazda po alkoholu stanowi przestępstwo określone w art. 178a § 1 kk. Stan nietrzeźwości u kierującego ma miejsce wtedy, gdy zawartość alkoholu w jego krwi przekracza 0,5 promila bądź prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

Jazda po alkoholu – wyrok nakazowy
Źródło zdjęć: © materiały partnera

21.02.2019 | aktual.: 22.02.2019 11:38

Zgodnie z art. 178a § 1 kk, prowadzący pojazd pod wpływem alkoholu podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności lub karze pozbawienia wolności do 2 lat. Ponadto za jazdę po alkoholu sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat. Skazany za przestępstwo z art. 178a § 1 kk ma również obowiązek uiszczenia świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5 tys. złotych.

W sprawach o prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu sąd może bez przeprowadzania rozprawy wydać tzw. wyrok nakazowy. Wyrok nakazowy może być wydany, jeżeli Sąd na podstawie zebranego w postępowaniu przygotowawczym materiału uzna, że przeprowadzenie rozprawy nie jest konieczne.

Sąd może wydać wyrok nakazowy w sprawach o czyny, za które możliwe jest wymierzenie kary grzywny lub kary ograniczenia wolności. Wyrokiem nakazowym można orzec karę ograniczenia wolności bądź karę grzywny do 200 stawek dziennych albo do 200 tys. złotych. Sąd orzeka także środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.

Po wydaniu wyroku nakazowego odpis tego wyroku doręcza się prokuratorowi, a oskarżonemu i jego obrońcy – wraz z odpisem aktu oskarżenia. Doręczenie odpisu wyroku nakazowego nie musi wcale oznaczać natychmiastowego zakończenia sprawy. Strona niezadowolona z wyroku nakazowego ma prawo do wniesienia sprzeciwu od wyroku nakazowego w terminie 7 dni od daty doręczenia odpisu. W razie wniesienia sprzeciwu po terminie lub przez osobę nieuprawnioną, prezes sądu odmawia przyjęcia sprzeciwu. Jeżeli sprzeciw zostanie przyjęty, wyrok nakazowy traci moc, a sprawa podlega rozpoznaniu na zasadach ogólnych. Oznacza to, że po pewnym czasie strony zostaną powiadomione o terminie rozprawy.

Wydanie wyroku nakazowego jest dla sędziów szybkim i wygodnym sposobem na rozpoznanie i zakończenie sprawy. Dla oskarżonych niekoniecznie – sprawy w postępowaniu nakazowym często rozpoznawane są niedokładnie, a wyrok wydawany jest zbyt pochopnie. Rozpoznanie sprawy w postępowaniu zwyczajnym, na rozprawie (lub kilku) pozwoli na precyzyjne zbadanie sprawy i w wielu przypadkach ujawnieniu nowych okoliczności korzystnych dla oskarżonego.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem Lextraffic.pl

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)