"Jawny bunt" abp. Jędraszewskiego wobec papieża
Abp Marek Jędraszewski zrezygnował z podróży do Watykanu na ostatnią sesję trwającego Synodu Biskupów. Krakowscy księża w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" mówią o "jawnym buncie" duchownego względem papieża Franciszka.
W ostatnią środę (2 października) w Watykanie rozpoczęła się ostatnia sesja w ramach Synodu Biskupów. Trwa on od października 2021 roku i ma udzielić odpowiedzi na kluczowe pytania ws. przyszłości Kościoła, a także wypracować kształt reform i przyczynić się do zwiększenia liczby wiernych w świątyniach. Niewykluczone, że synod będzie początkiem rewolucyjnych zmian w Kościele.
"Jawny bunt" przeciwko papieżowi. Abp Jędraszewski nie poleciał do Watykanu
Na ostatniej sesji Synodu Biskupów zabrakło abp. Marka Jędrzejewskiego - ustaliła "Gazeta Wyborcza". W jego miejsce do Watykanu udał się bp. Sławomir Oder. Krakowscy księża, z którymi rozmawiał dziennik, mówią o "policzku wymierzonym papieżowi za progresywne poglądy". Inni wspominają o "jawnym buncie" względem Franciszka.
Wybór zastępcy, który udał się do Watykanu w miejsce abp. Jędraszewskiego, może być nieprzypadkowy. Krakowska kuria forsuje kandydaturę bp. Odera na następcę metropolity. - Odczytuję to jako namaszczenie kandydata i nachalną promocję jednocześnie - powiedział jeden z rozmówców "Wyborczej".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"480 zł co miesiąc". Polacy boją się sezonu grzewczego
Stosunki między krakowską kurią a Watykanem są mocno napięte. W Synodzie Biskupów ważną rolę pełnią lokalne Kościoły, a w diecezjach powstały specjalne komitety. Ich zadaniem jest czuwanie nad przebiegiem prac. Wszystko po to, aby opracować finalnie tzw. syntezę posynodalną. Znalazłyby się w niej informacje o obecnych bolączkach Kościołach.
"Wyborcza" zwróciła uwagę na to, że synteza posynodalna powinna w pierwszej kolejności trafić do Episkopatu, a później do Stolicy Apostolskiej. Finalna wersja dokumentu była jednak niekorzystna dla abp. Jędraszewskiego, którego wskazano jako główne źródło kryzysu w krakowskim Kościele. Dlatego syntezę utajniono, a Episkopat najprawdopodobniej otrzymał jego inną wersję.
Warto podkreślić, że abp. Marek Jędraszewski 19 czerwca złożył rezygnację z funkcji metropolity krakowskiego ze względu na osiągnięcie wieku emerytalnego (75 lat). Kilka tygodni później papież Franciszek przyjął rezygnację duchownego, ale ten nadal zarządza archidiecezją - będzie tak do momentu wybrania jego następcy.
Czytaj także: