Jastrzębie strzegą ruin Herkulanum przed gołębiami
Od środy jastrzębie strzegą starożytnych ruin
Herkulanum przed gołębiami, które zanieczyszczają i niszczą
znajdujące się tam cenne zabytki sztuki starożytnej.
W Herkulanum gnieździ się wiele gołębi, które zanieczyszczają starożytne budowle i dekoracje; ptaki również dziobią drewniane elementy i wzmocnienia ruin.
Pomysł z zatrudnieniem jastrzębi skopiowano z lotnisk, które trzymają drapieżniki dla ochrony przed chmarami ptaków. W Herkulanum "na etacie" zatrudnione zostały trzy jastrzębie.
Herkulanum, miasto według legendy założone przez Herkulesa, leży między Pompejami a Neapolem. Początkowo skromna osada wypoczynkowa, Herkulanum z czasem przeistoczyło się w klejnot architektury rzymskiej - był tam m.in. teatr na 2500 widzów, i - podobnie jak w Pompejach - wille bogatych Rzymian, patrycjuszowskie pałace pełne arcydzieł sztuki, mozaikowych posadzek, wodotrysków i ogrodów; podobnie zdobione były budynki publiczne z portykami.
Najpierw w 63 r. miasto zniszczyło trzęsienie ziemi, a w niewiele lat później oba miasta - Pompeje i Herkulanum - zostały zasypane popiołami podczas erupcji Wezuwiusza w 79 r. n.e. Najstarsze wykopaliska rozpoczęto w 1688 r. i od tego czasu Herkulanum stało się jednym z bardziej znaczących zabytków sztuki starożytnej. Regularne wykopaliska zaczęto prowadzić tam w roku 1927. Obecnie Herkulanum znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Chociaż Herkulanum było mniejsze niż Pompeje, rzymskie wille zachowały się tam w lepszym stanie, zwłaszcza ich wyższe piętra i drewniane części.