Jarre wystąpił w Gdańsku
Ponad 100 tysięcy widzów uczestniczyło w
piątkowy wieczór w koncercie Jeana Michela Jarre`a "Przestrzeń
Wolności" zorganizowanym na terenie Stoczni Gdańskiej w ramach
obchodów 25 rocznicy strajków sierpniowych i powstania
"Solidarności". Niebo nad Gdańskiem rozświetliły potężne
reflektory i ponad tona ładunków pirotechnicznych.
Wielotysięczny tłum pojawił się przed bramami stoczni na długo przed ich otwarciem o godzinie 16.00. Do Gdańska przyjechali widzowie z całej Polski, byli też goście z zagranicy. Wbrew wcześniejszym opiniom wyłączenie z ruchu części miasta nie spowodowało paraliżu komunikacyjnego.
Sojka na wstęp
Około 19.00 uczestnikom koncertu, którzy byli już na terenie stoczni, wykonano wspólne zdjęcie. Potem na scenie pojawił się Stanisław Sojka. Jego występ poprzedził show gwiazdy wieczoru.
Jeana Michela Jarre'a widzowie zobaczyli tuż przed 21.00. Został przywieziony na specjalnej platformie, w otoczeniu stoczniowców w żółtych kaskach i niebieskich ubraniach roboczych.
Wówczas to widzom zaprezentowano możliwości aparatury nagłaśniającej o mocy 800 tysięcy Wat. Niebo rozświetliły reflektory bijące strugą światła na wysokość kilku kilometrów. Ściany hal produkcyjnych, stojących za sceną, posłużyły za ekrany na których przedstawiano m.in. filmy i zdjęcia z czasów strajków w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, euforię po podpisaniu porozumień, a także czołgi stojące pod zakładem tuż po ogłoszeniu stanu wojennego.
Artysta wykorzystał w przedstawieniu również inne elementy infrastruktury stoczniowej. Pod jednym z dźwigów umieszczony był sporych rozmiarów arkusz blachy okrętowej, który posłużył za dodatkowy ekran.
Francuskiemu muzykowi towarzyszyły m.in. orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej i Chór Uniwersytetu Gdańskiego.
Koncert dedykuję stoczni
Witając się z publicznością koncertu Jarre powiedział m.in. Wartości głoszone przez "Solidarność" są ponadczasowe i tyczą się nas wszystkich, czy jesteśmy tu w Gdańsku, czy w Polsce, czy na całym świecie. Koncert ten jest dedykowany tej stoczni, w której się wszystko zaczęło.
Podczas koncertu na scenę został zaproszony przez muzyka pierwszy przywódca "Solidarności" Lech Wałęsa. Chcę wierzyć, że ten płomień wolności pokazany dzisiaj przez naszego francuskiego przyjaciela rozjaśni serca i że tak jak 25 lat temu runą mury, mury, które oddzielają nas od siebie, mury obojętności, niesprawiedliwości, nieżyczliwości i niezrozumienia. Niech Europa uczy się od Gdańska jak budować "Solidarność", a wszystkie mury runą - powiedział ze sceny Wałęsa.
Zaraz potem zaprezentowano wersję słynnej piosenki Jacka Kaczmarskiego "Mury". Utwór ten, będący nieoficjalnym hymnem "Solidarności", zaśpiewał chór Uniwersytetu Gdańskiego. Wielu wzruszonych widzów wzniosło do góry ręce z palcami ułożonymi w geście zwycięstwa. Na telebimach pojawiły się obrazy tablic z postulatami strajkowymi.
Wzruszenia nie kryli też widzowie w czasie utworów zadedykowanych papieżowi Janowi Pawłowi II. Na telebimach pokazano sceny z papieskich pielgrzymek. Nad głowami wielu osób rozbłysły ogniki zapalniczek.
Tona fajerwerków
Duże wrażenie wywołały na widzach efekty pirotechniczne. W niebo wzbiła się ponad tona sztucznych ogni, które na nocnym niebie mieniły się wieloma kolorami i przybierały rozmaite kształty. Sekwencje wystrzeliwania ładunków były zsynchronizowane z muzyką, co jeszcze bardziej powiększało efekt wizualny.
Po ponad dwóch i pół godzinach francuski muzyk zakończył swój występ, a z ust osób opuszczających stoczniowy plac można było najczęściej usłyszeć określenia, "super", "fantastyczne", "niesamowite".
Tuż przez występem Jarre`a doszło do incydentu pod bramką wiodącą na trybunę VIP. Ochrona koncertu nie chciała wpuścić na nią kilkudziesięciu osób, twierdząc, że nie ma już miejsc. Oczekujący na wejście okazywali zaś swoje bilety domagając się wpuszczenia.
Ochroniarze utworzyli kordon, aby nie dopuścić widzów do środka. Kordon pod naciskiem tłumu został jednak przerwany, doszło do przepychanek. Po pewnym czasie widzowie zostali wpuszczeni na widownię. Kilka osób informowało dziennikarzy, którzy również znajdowali się w tym samym sektorze, że pojawiły się różne bilety uprawniające do zajęcia tego samego miejsca.