Trwa ładowanie...
12-05-2010 13:05

Jarosław Kaczyński zostanie przesłuchany ws. katastrofy

Jarosław Kaczyński zostanie przesłuchany w związku z katastrofą i ostatnią rozmową z bratem - zapowiedział prokurator generalny Andrzej Seremet. Prokuratorzy sprawdzą też, czy piloci byli odporni na presję.

Jarosław Kaczyński zostanie przesłuchany ws. katastrofyŹródło: PAP, fot: Grzegorz Jakubowski
d13mf6s
d13mf6s

Seremet poinformował, że w końcowej fazie lotu prezydenckiego Tupolewa, który rozbił się pod Smoleńskiem, większość telefonów komórkowych na pokładzie "była aktywna". Podkreślił, że prokuratorzy nie zakładają, iż telefony zakłóciły urządzenia pokładowe, ale nie wykluczają tej hipotezy. Lotniczy eksperci twierdzą, że choć teoretycznie nie można wykluczyć wpływu włączonych telefonów komórkowych na urządzenia pokładowe, to na pewno nie zakłócają one pracy wysokościomierza czy prędkościomierza.

- Większość telefonów komórkowych na pokładzie prezydenckiego Tupolewa była aktywna. Prowadzono z nich rozmowy i wysyłano esemesy. Prokuratorzy badają obecnie, czy włączone telefony komórkowe pasażerów samolotu nie zakłóciły działania urządzeń pokładowych. Sprawdzą też, kto korzystał ze znajdującego się w samolocie telefonu satelitarnego - mówił prokurator generalny.

Dodał, że ABW zajmuje się ustalaniem osób, z którymi kontaktowali się pasażerowie samolotu. - Na ekranach aparatów wyświetliły się informacje o nieodebranych połączeniach. Te telefony zostały zabezpieczone i przekazane do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która wykona stosowną ekspertyzę - powiedział Seremet. Jak zaznaczył, Agencja ustali osoby, z którymi kontaktowali się pasażerowie samolotu, a także treść wysyłanych sms-ów. Potem zostanie podjęta decyzja o ewentualnym przesłuchaniu tych osób.

- Wcześniej prokurator nie będzie podejmował decyzji o identyfikacji tych osób czy w ogóle nie będzie wzywał osób, które ewentualnie mogłyby znaleźć się w kręgu rozmówców ofiar, z tego względu, że byłby to zbyt szeroko zakreślony krąg osób - wyjaśnił.

d13mf6s

Andrzej Seremet powiedział też, że w najbliższym czasie o złożenie zeznań zostanie poproszony Jarosław Kaczyński, który niedługo przed katastrofą rozmawiał przez telefon ze swoim bratem, prezydentem Lechem Kaczyńskim.

Według byłego pilota wojskowego z miesięcznika "Lotnictwo" Michała Fiszera, włączone telefony komórkowe na pewno nie zakłóciły wysokościomierza. - Bo wysokościomierz to membrana ciśnieniowa, podłączona przez sprężynki i kółka zębate do wskazówki. Tego się nie da zakłócić, chyba że zwiększy się ciśnienie w miejscu membrany - powiedział Fiszer.

- Być może jakieś urządzenia Tupolewa były wrażliwe na działanie telefonu komórkowego, ale na pewno nie był to wysokościomierz, na pewno nie łączność radiowa, na pewno nie prędkościomierz, na pewno nie sztuczny horyzont. Więc cóż więcej mogło mieć decydujące znaczenie dla tego podejścia do lądowania? - pytał Fiszer.

Zdaniem Fiszera, komórki w samolocie w zasadzie niczego nie mogą zakłócać. - Nie wiem, dlaczego każą je wyłączać. Najprędzej mogą mieć wpływ na pracę GPS-a. Z tego, co ja wiem, to linie lotnicze trochę na wyrost zmuszają ludzi do wyłączania tych komórek. Prawdopodobnie główną przyczyną tego zakazu jest zmuszanie pasażerów do korzystania z płatnego telefonu pokładowego - uważa Fiszer.

d13mf6s

Wpływu telefonów na urządzenia pokładowe nie przecenia też wydawca magazynu "Skrzydlata Polska", sekretarz Krajowej Rady Lotnictwa Tomasz Hypki.

- Teoretycznie telefony mogły mieć jakiś wpływ, natomiast cały czas jest to odwracanie uwagi od kluczowej sprawy, czyli tego, że w takich warunkach ten samolot z tym pilotem, po prostu nie powinien lądować. Cała reszta ma dużo mniejsze znaczenie, bo to już jest szukanie jakichś szczegółowych rzeczy, które mogły wpłynąć na przebieg wydarzeń w ostatniej chwili - powiedział Hypki.

- Ludzie zawsze włączają komórki przy lądowaniu - każdy chce wysłać esemesa czy zatelefonować z informacją, że już wylądował. I samoloty generalnie są zabezpieczone przed wpływem telefonów komórkowych. Oczywiście, że w skrajnym przypadku nie można tego wpływu wykluczyć i ze względów bezpieczeństwa wymagane jest wyłączanie tych urządzeń zarówno w czasie startu, jak i lądowania - mówił Hypki.

d13mf6s

Dodał jednak, że "na pewno wiele było lotów tym samolotem z pasażerami, którzy włączali komórki, ale one nie skończyły się nieszczęściem, bo odbywały się w innych warunkach i zgodnie z procedurami". Według niego, podstawową przyczyną katastrofy jest to, że samolot lądował - mimo że w tych warunkach nie powinien.

- Przyczyną katastrofy była błędna, nieodpowiedzialna decyzja o lądowaniu w warunkach, w których ani załoga nie miała odpowiednich kwalifikacji, ani samolot odpowiednich urządzeń, ani lotnisko nie było odpowiednio wyposażone. We mgle, przy bardzo słabej widoczności nie przerwano podejścia do lądowania, gdy wiadomo było, że samolot jest już zbyt nisko nad ziemią - podkreślił.

Generalną przyczyną katastrofy był zaś - według Hypkiego - zły system szkolenia w siłach powietrznych. - Bo to jest kolejna katastrofa, kolejne wydarzenie w ciągu ostatnich lat - ta katastrofa przebiegła niemal identycznie, jak ta pod Mirosławcem, w tamtym roku była Bryza, potem rozbił się MI-24 - ewidentnie z powodu błędów szkoleniowych. W tym roku prawie rozleciał się w powietrzu Hercules - wyliczał.

d13mf6s

- Wszystko to pokazuje, że jest bardzo źle ze szkoleniem, z procedurami, z odpowiedzialnością. Wszystko jest na zasadzie, że może się uda, a w lotnictwie nie ma czegoś takiego, wszystkie procedury muszą być precyzyjnie przestrzegane - mówił.

- Tutaj załoga nie potrafiła podjąć właściwej decyzji w krytycznym momencie. Ja rozmawiałem z pilotami LOT-u, jeden z najbardziej doświadczonych powiedział mi, że przy tych warunkach meteorologicznych, prognozach, w ogóle nie startowałby z Warszawy. W związku z tym cały ten lot był nieporozumieniem - uważa Hypki.

10 kwietnia pod Smoleńskiem w katastrofie prezydenckiego samolotu zginęło 96 osób - wśród nich prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, parlamentarzyści, dowódcy wojskowi, duchowni i przedstawiciele rodzin polskich obywateli pomordowanych przed 70 laty w Katyniu.

d13mf6s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13mf6s
Więcej tematów