ycipk-1i8x8e

Jarosław Kaczyński spotka się z kolejnym antyimigranckim liderem

Prezes Prawa i Sprawiedliwości spotka się w środę z liderem hiszpańskiej partii VOX. Santiago Abascal jest znany ze swoich antyimigranckich i ksenofobicznych wypowiedzi. Pierwsze sondaże przed majowymi eurowyborami dają jego ugrupowaniu szansę na zdobycie kilku mandatów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jarosław Kaczyński włącza się w kampanię przedwyborczą PiS
Jarosław Kaczyński włącza się w kampanię przedwyborczą PiS (East News, Fot: Lukasz Kalinowski)
ycipk-1i8x8e

O spotkaniu liderów poinformował we wtorek na Twitterze Tomasz Poręba. Polityk Prawa i Sprawiedliwości jest szefem kampanii przed majowymi wyborami do Brukseli. Jak zaznacza Poręba, spotkanie będzie dotyczyło przyszłego sojuszu, a także współpracy w Parlamencie Europejskim. To kolejne "europejskie" spotkanie lidera Zjednoczonej Prawicy z zagranicznymi politykami.

ycipk-1i8x8e

Hiszpańskie spotkanie

Santiago Abascal jest liderem hiszpańskiej partii VOX. Założono ją w 2013 roku na fali niezadowolenia z dotychczasowych dokonań Partii Ludowej. Wśród założycieli ugrupowania znalazło się wiele byłych członków tej formacji.

Partia, bez powodzenia, startowała do parlamentu krajowego. W 2016 roku skrajnie prawicowe ugrupowanie zdobyła niecałe 50 tysięcy głosów (0,2 proc.). Pierwszy sukces wyborczy osiągnięto dopiero kilka miesięcy temu w Andaluzji podczas wyborów do lokalnego parlamentu.

Wtedy na formację głoszącą antyimigranckie oraz antyfeministyczne hasła zagłosowało blisko 500 tys. osób. Ugrupowanie zapewniło sobie 12 mandatów w andaluzyjskim parlamencie, stając się wyraźną siłą w opozycji do mainstreamowych partii.

ycipk-1i8x8e

Międzynarodowe uznanie

Lider VOX, Santiago Abascal jest określany przez lokalne media jako jawny ksenofob i seksista. Jego publiczne oświadczenia miały wprawić w osłupienie wielu Hiszpanów. „Wyrzucimy każdego, kto wejdzie do naszego domu bez pozwolenia” - mówił na jednym z wieców Abascal. Polityk zobowiązał się także do zdelegalizowania islamu w Hiszpanii oraz ma zamiar zamknąć wszystkie meczety.

Sukces wyborczy z 2018 roku zauważono na całym świecie. Gratulacje złożył David Duke, lider amerykańskiego Ku-Klux-Klanu oraz Marine Le Pen, szefowa francuskiego Frontu Narodowego. Abascalowi ma poważnie przyglądać się Steve Bannon, dawny współpracownik prezydenta USA Donalda Trumpa. To dzięki pomocy Bannona, Trump został 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych.

VOX pomimo wcześniejszych porażek, teraz chce utrzymać rosnący trend. Wpisują się w to ostatnie badania opinii społecznej. Wiele pracowni sondażowych przewiduje 5 proc. wynik dla VOX w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego. Taki rezultat może zapewnić zdobycie kliku mandatów w Brukseli.

ycipk-1i8x8e

Nowy sojusz?

Spotkanie Jarosława Kaczyńskiego z Santiago Abascalem to kolejny ważny punkt przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Na początku stycznia Prezes Prawa i Sprawiedliwości spotkał się z Mateo Salvinim. Włoski polityk wypowiadał się w ciepłych słowach o rosyjskim prezydencie, Władimirze Putinie. Kiedy rosyjskie oddziały zajęły Krym w 2014 roku, Salvini protestował w Parlamencie Europejskim przeciwko nakładaniu sankcji na Rosję. W 2017 roku Liga Północna podpisała porozumienie z pro-putinowską Jedną Rosją.

Polacy w europejskich wyborach pójdą do urn 26 maja. W całej wspólnocie głosowania odbędą się między 23 a 26 maja. Cały parlament składa się z 705 eurodeputowanych, z czego 52 zostanie wybranych w Polsce.

ycipk-1i8x8e

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Rozszerzenie 500+. Szef SLD składa deklarację

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1i8x8e

ycipk-1i8x8e
ycipk-1i8x8e