PolskaJarosław Kaczyński: potrzebna odnowa polskich przedsiębiorstw

Jarosław Kaczyński: potrzebna odnowa polskich przedsiębiorstw

Zdaniem Kaczyńskiego debata przyczyni się do wzbogacenia nowego programu Prawa i Sprawiedliwości, który ma być gotowy za kilka miesięcy. - To będzie nowa oferta dla naszego kraju - mówił szef PiS.

Jarosław Kaczyński: potrzebna odnowa polskich przedsiębiorstw
Źródło zdjęć: © PAP | Tomasz Gzell

14.09.2013 | aktual.: 14.09.2013 16:43

Prezes PiS Jarosław Kaczyński jest zdania, że potrzebna jest odnowa polskich przedsiębiorstw. Jak powiedział w sobotę podczas debaty w Warszawie, impulsem do zmian może być m. in. podwyższenie płac.

Kaczyński wziął udział w sobotniej debacie "Praca i płaca, państwo i rynek", zorganizowanej przez PiS przy okazji organizowanych w Warszawie protestów związków zawodowych.

Jak ocenił prezes PiS, protesty te odnoszą się "do różnych kwestii, nie tylko spraw płacowych, ale z pewnością płaca jest centrum tego wszystkiego, co dzisiaj budzi sprzeciw".

Kaczyński zwrócił uwagę, że w Polsce odchodzi się od prawa pracy, a wraca się do prawa cywilnego jako "prawa regulującego stosunki pracy".

W jego opinii sytuacja pracowników jest powiązana też z tempem i charakterem rozwoju Polski. - Chodzi o unowocześnienie polskiej gospodarki, które nie może dokonać się inaczej niż poprzez unowocześnienie przedsiębiorstw - podkreślił Kaczyński.

Według prezesa pracownicy są obecnie eksploatowani - "jeśli chodzi o wysokość wynagrodzenia, a także przez inne przedsięwzięcia związane z tym, aby wynagrodzenie było płacone nie w pełni".

- Ta sytuacja jest dzisiaj na tyle powszechna, by mówić o rozwiązaniach, które są antyrozwojowe i zniechęcają do podejmowania wysiłków innowacyjnych - mówił Kaczyński. - Nie będziemy się rozwijać szybko, w sposób, który pozwoli nam zająć właściwe miejsce w Europie, jeśli nie przełamiemy tego zjawiska, jeśli nie będziemy mieli do czynienia z odnową polskich przedsiębiorstw - zaznaczył.

Zdaniem lidera Prawa i Sprawiedliwości, Polsce potrzebny jest proces racjonalizacji przedsiębiorstw działających na rynku. - Można postawić sobie pytania, czy działania państwa zmierzające do podwyższenia płac nie będą silnym impulsem dla przeprowadzenia takich zmian - dodał.

- Sposób przedstawiania nowoczesności w przedsiębiorstwach, którego bohaterem jest menadżer, który przychodzi do zakładu pracy, by zwalniać pracowników i zmniejszać koszty pracy, jest dzisiaj skrajnie szkodliwy i anachroniczny, i utrwala stan, który obniża nasze szanse - uważa Kaczyński.

Prof. Witold Modzelewski mówił z kolei o warunkach niezbędnych dla zwiększenia popytu dla pracę. W tym celu - jak powiedział - państwo musi dysponować pieniędzmi, do czego potrzebny jest sprawny system fiskalny.

Ponadto - zdaniem Modzelewskiego - mamy do czynienia z "katastrofą", jeśli chodzi o legislację. - Powstają ustawy niezgodne z konstytucją (...) Pewnie tak samo skończy się operacja z wydłużeniem wieku emerytalnego, z OFE. To wszystko skończy się ogólnym zwracaniem pieniędzy - uważa Modzelewski.

Posłanka PiS Józefa Hrynkiewicz zwróciła uwagę na projekty ustaw, które są rozpatrywane w Sejmie. - Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu rozpatrywaliśmy ustawę, jak nie dyskryminować osób, które mają problemy, raz są kobietą, innym razem mężczyzną - mówiła Hrynkiewicz.

- Takich ustaw jest bardzo dużo, takiego zamulania systemu prawnego, a nie ma miejsca i czasu na to, aby rozmawiać o sprawach podstawowych - podkreśliła.

B. szef NSZZ Solidarność, obecnie poseł PiS Janusz Śniadek ocenił natomiast, że stan dialogu społecznego w Polsce jest "dramatycznie niedobry". - Dzisiaj trzeba bić na alarm. Podniesienie wieku emerytalnego to jest wyrok na kilka roczników polskiej młodzieży, wyrok bezrobocia lub emigracji - powiedział.

Podsumowując debatę, Kaczyński powiedział, że Polska, jako państwo, jest "niewydolna pod każdym względem - fiskalnym, legislacyjnym, informacyjnym". - Musimy bardzo umocnić nasze państwo i to jest podstawowy warunek, aby można było przeprowadzić działania zmierzające do zmiany tej bardzo niedobrej sytuacji społecznej w Polsce - uważa prezes PiS.

Jak podkreślił, płace powinny być adekwatne do polskiego PKB. - Nasze płace, nawet w stosunku do naszego niewysokiego PKB, są zaniżone - ocenił Kaczyński. Trzeba także - według Kaczyńskiego - wprowadzać "równowagę na rynku pracy poprzez zapewnienie ze strony państwa konkurencyjnej oferty". - Trzeba podjąć kwestię aktywności państwa w gospodarce i reindustrializacji - dodał szef PiS.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (647)