PolskaJarosław Kaczyński: możliwe kolejne wnioski o wotum nieufności

Jarosław Kaczyński: możliwe kolejne wnioski o wotum nieufności

Prezes Jarosław Kaczyński nie wykluczył, że PiS ponownie złoży wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska. Powiedział, że odrzucenie wniosku PiS w piątek przez Sejm to "przegrana tych, którzy nie zdobyli się na odwagę".

Jarosław Kaczyński: możliwe kolejne wnioski o wotum nieufności
Źródło zdjęć: © WP.PL | Konrad Żelazowski

Sejm odrzucił w piątkowym głosowaniu wniosek PiS o konstruktywne wotum nieufności wobec gabinetu Tuska. PiS proponowało jako kandydata na szefa rządu prof. Piotra Glińskiego. Za wnioskiem głosowało 137 posłów, 236 było przeciw, 41 wstrzymało się od głosu.

- Daliśmy szansę na zmianę sytuacji w Polsce. Nie skorzystano z tej szansy. To jest przegrana tych, którzy nie skorzystali - ocenił Kaczyński. Wyraził jednocześnie nadzieję, że to głosowanie "zapisze się w pamięci wyborców". - Dzisiaj moglibyśmy mieć dobrego premiera. Jeśli go nie ma to tylko dlatego, że zwyciężyły względy partykularne - dodał.

Powtórzył, że gabinet Donalda Tuska "to najgorszy rząd, jaki mieliśmy od przeszło 23 lat". - Trzeba uczynić wszystko, żeby przestał rządzić, bo rządzi bardzo, ale to bardzo źle - podkreślił.

Nie wykluczył, że wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec obecnego rządu będzie ponawiany. - W żadnym wypadku nie będziemy brali na siebie moralnej odpowiedzialności za trwanie tego rządu. Bo kto, w sytuacji, jaka jest dzisiaj w kraju, nic nie robi, nie stara się nic robić, bierze na siebie za to odpowiedzialność - mówił lider PiS.

Konstytucja przewiduje, że powtórny wniosek o konstruktywne wotum nieufności może być zgłoszony nie wcześniej niż po upływie trzech miesięcy od dnia zgłoszenia poprzedniego wniosku. Powtórny wniosek może być zgłoszony przed upływem trzech miesięcy, jeżeli wystąpi z nim co najmniej 115 posłów.

Pytany o dalszą współpracę Prawa i Sprawiedliwości z Glińskim, Kaczyński ocenił, że miejsce profesora "w polskim życiu publicznym jest trwałe". - Jeśli taka będzie wola prof. Glińskiego, będziemy wszystko robić, by tak było - zaznaczył. Według Kaczyńskiego polskie życie publiczne zostało "poważnie wzbogacone przez nowego uczestnika".

Prezes PiS dopytywany był też, czy dla prof. Glińskiego byłoby miejsce na listach partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego. - Polskie sprawy są rozstrzygane w Polsce. Uważamy, że polska polityka została wzbogacona przez obecność człowieka, który może Polsce pomóc swoimi wysokimi kwalifikacjami - odpowiedział Kaczyński.

Odnosząc się do apelu Beaty Kempy (SP), by PiS złożyło projekt uchwały w sprawie samorozwiązania Sejmu, Kaczyński zwrócił uwagę, że propozycja taka "została zgłoszona przez formację, która ma kilkanaście szabel, a do tego trzeba 2/3 pełnego składu sejmu". - Obawiam się, że na razie to jest tak, że ta sprawa nie staje na poziomie praktycznym" - podkreślił. Jednak - jak dodał - nie wykluczyłby takiego scenariusza w tej kadencji.

Zgodnie z konstytucją, sejm może skrócić swoją kadencję uchwałą podjętą większością co najmniej 2/3 głosów ustawowej liczby posłów.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (86)