Trwa ładowanie...
d2gumh5

Jarosław Kaczyński do Związku Polaków na Białorusi: życie żywiołu polskiego na tych ziemiach nie jest łatwe

"Proszę przyjąć moje najserdeczniejsze powinszowania z tak wspaniałej okazji" – pisze prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście z okazji 30. rocznicy powstania Związku Polaków na Białorusi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jarosław Kaczyński napisał list do Związku Polaków na Białorusi
Jarosław Kaczyński napisał list do Związku Polaków na Białorusi (Agencja Gazeta, Fot: Adam Stępień)
d2gumh5

"Życie żywiołu polskiego na tych ziemiach nie jest łatwe od dobrych kilkuset lat, to jest od czasu I rozbioru Rzeczypospolitej Obojga Narodów, kiedy to pod rosyjskie panowanie przeszły województwa: mścisławskie, połockie i witebskie oraz część województwa mińskiego" – napisał Jarosław Kaczyński.

"Stoicie państwo na straży wielowiekowego dziedzictwa tych ziem, ongiś należących do Wielkiego Księstwa, a dziś tworzących niepodległą Białoruś. A to dziedzictwo jest ogromne, niezmiernie bogata i niezatarcie wpisane w dzieje narodu polskiego" – stwierdził prezes PiS.

Jarosław Kaczyński wymienił urodzonych na Białorusi takich Polaków jak: Kościuszko, Traugutt, Naruszewicz, Kniaźnin, Orzeszkowa, Rodziewiczówna, Walenty Wańkowicz, Melchior Wańkowicz, Orda, Moniuszko, Niemen, Piasecki i Mickiewicz.

d2gumh5

*Zobacz też: Powstaniec ma jedno, proste marzenie. Możecie pomóc je spełnić *

List opublikowała prezes nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys. W weekend w Grodnie trwały uroczystości z okazji 30. rocznicy powstania Związku, w których uczestniczyli m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, szef kancelarii premiera Michał Dworczyk czy wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Papierz.

_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_

d2gumh5

Podziel się opinią

Share

d2gumh5

d2gumh5
Więcej tematów