Jarosław Gowin: przyspieszenie wyborów w PO - mało czasu na debatę programową
Jarosław Gowin (PO) uważa, że decyzja o przyspieszeniu wyborów wewnętrznych w Platformie, oprócz pozytywnych stron, jak wyciszenie emocji wewnątrz partii, ma też stronę negatywną - mało czasu na debatę programową.
Gowin zapowiedział też w piątek w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie, że pod koniec czerwca poinformuje, czy będzie kandydował na stanowisko szefa Platformy.
Zarząd Krajowy PO zdecydował w czwartek, że 29 czerwca odbędzie się Konwencja Krajowa PO, która ma zmienić statut partii, umożliwiając bezpośrednie wybory szefa partii. Po zmianie statutu odbyłoby się głosowanie, w którym wziąć udział mogliby wszyscy członkowie partii, a nowy szef partii mógłby być znany już w sierpniu.
Ewentualna druga tura wyborów, gdyby w pierwszym głosowaniu żaden kandydat nie uzyskał wymaganego poparcia, odbyłaby się na przełomie sierpnia i września. Pierwotnie Konwencja Krajowa Platformy - czyli zgromadzenie przedstawicieli partii ze wszystkich regionów mające m.in. uprawnienia do zmiany statutu - planowana była na wrzesień.
Pytany, czy wystartuje na stanowisko szefa Platformy, Gowin powiedział, że tak jak zapowiadał, ogłosi tę "decyzję po zmianie statutu (czyli pod koniec czerwca - PAP)". - Moje decyzje są niezmienne - dodał.
- Chodzi o to, żeby wypracować program, który poprowadzi Platformę do zwycięstwa w roku 2015 - podkreślił polityk PO.
Pytany, jak ocenia decyzję zarządu PO o przyspieszeniu wyborów wewnętrznych w partii, Gowin powiedział, że "na pewno są pozytywne strony tej decyzji, ale są też strony negatywne - jak czas na debatę programową". - Wolałbym, żeby było więcej czasu - bo taka debata programowa jest nam potrzebna, niezależnie od tego, kto wystartuje w wyborach - powiedział.
Przypomniał, że premier Donald Tusk tłumaczył swoją decyzję - o przyspieszeniu wyborów w PO - potrzebą wyciszenia emocji wewnątrz partii. - To jest na pewno dobry cel, ważniejszym celem jest rozwiązywanie problemów nie partii, ale milionów Polaków - podkreślił.
Pytany, co by zrobił, gdyby został szefem Platformy, Gowin powiedział, że "wróciłby do korzeni - czyli więcej wolnego rynku, więcej zdrowego rozsądku w sprawach światopoglądowych, więcej ducha obywatelskiego". - Powinniśmy się otworzyć na współpracę z wieloma organizacjami, środowiskami, które wysuwają postulaty zwiększania udziału obywateli w zarządzaniu państwem - dodał.
Jego zdaniem Platformie i rządowi potrzebne jest "nowe otwarcie programowe", a - jak ocenił - do tego otwarcia potrzebni będą też nowi ludzie.
Do tej pory jedynie premier Donald Tusk zadeklarował, że zamierza kandydować. Startu w wyborach szefa PO nie wyklucza Gowin i wiceszef PO Grzegorz Schetyna.