PolskaJarosław Gowin: przepraszam za te słowa, ale podtrzymuję ich sens

Jarosław Gowin: przepraszam za te słowa, ale podtrzymuję ich sens

Szef resortu sprawiedliwości Jarosław Gowin przeprosił za swoją wypowiedź, że "ma w nosie literę przepisów". Minister odnosił się w ten sposób do zarzutów, że żądając akt spraw dot. szefa Amber Gold, mógł złamać ustawę o ustroju sądów powszechnych.

Jarosław Gowin: przepraszam za te słowa, ale podtrzymuję ich sens
Źródło zdjęć: © PAP | Wojciech Pacewicz

W czwartek Gowin podczas briefingu w Żywcu odpowiadając na pytania dotyczące zarzutów medialnych o złamanie przez niego przepisów ustawy o ustroju sądów powszechnych, powiedział: - Mam w nosie literę przepisów, ważny jest ich duch i ważne jest to, że Polacy mają prawo żyć w państwie, gdzie wymiar sprawiedliwości stoi na straży interesów obywateli, a nie na straży interesów sitwy tworzonej przez część środowisk prawniczych. Ja wiem, że ta sitwa jest dzisiaj przerażona tym, co robię i chcę, żeby stąd poszedł jasny przekaz do tej sitwy: nie zastraszycie mnie".

- Wiem, że te słowa wyrwane z kontekstu mogą wywoływać obiekcje i chcę za to serdecznie przeprosić tych wszystkich, którzy uważają, że takie słowa nie powinny z moich ust paść. Ale równocześnie bardzo kategorycznie pragnę stwierdzić, że podtrzymuję sens tych słów - tam, gdzie przepisy są niejednoznaczne, minister sprawiedliwości i wszyscy ludzie wymiaru sprawiedliwości mają obowiązek kierowania się duchem prawa i obowiązek kierowania się interesem społecznym - podkreślił Gowin.

Jak wyjaśniał, gdyby pozbawić ministra sprawiedliwości dostępu do akt sądowych, to nie mógłby sprawować nadzoru nad sprawnością postępowań, a także występować o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego. - W mojej ocenie sprzeniewierzyłbym się moim konstytucyjnym obowiązkom, gdybym tych działań nie podjął i biernie przyglądał się uchybieniom wymiaru sprawiedliwości - dodał.

Gowin pytany o to, czy zamierza podać się dymisji, powiedział, że każdy minister w każdej chwili jest do dyspozycji premiera, ale sam nie przewiduje składania dymisji. - Uważam, że taka dymisja ucieszyłaby tylko tych, którzy chcą, aby prawda o Amber Gold nigdy nie ujrzała światła dziennego - zaznaczył.

Jak powiedział, rozmawiał o tej sprawie z premierem Donaldem Tuskiem. - Pan premier podobnie jak ja negatywnie ocenia to jedno sformułowanie, za które dzisiaj przeprosiłem, natomiast miałem i mam nadal poczucie, że pan premier w pełni wspiera moje działania na rzecz wyjaśnienia sprawy Amber Gold - mówił minister.

Gowin powiedział, że nie przeprasza za słowo "sitwa", którego też użył. - To nie jest o jedno słowo za dużo. Jest taka część środowiska (...), która z niepokojem przygląda się działaniom Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie Amber Gold, tym naszym planom i działaniom, które mają na celu usprawnienie wymiaru sprawiedliwości - ocenił.

Zaznaczył też, że w imieniu "przytłaczającej większości uczciwych, kompetentnych sędziów zamierza przeciwstawiać się i zwalczać te uchybienia, które wszyscy obserwujemy". - Mówiąc sitwa, miałem na myśli tę - na szczęście nieliczną - część środowisk prawniczych, która niespecjalnie przykłada się do wyjaśnienia sprawy Amber Gold - dodał.

Minister podkreślił równocześnie, że wszystkie jego działania - w tym zażądanie akt spraw - były nastawione na wyjaśnienie tej sprawy. - Nie byłbym w stanie przedstawić szczegółowego sprawozdania polskiemu sejmowi i opinii publicznej, gdybym nie miał dostępu do akt tych spraw - dodał.

Gowin zaznaczył, że kwestię dostępu ministra do akt reguluje regulamin urzędowania sądów powszechnych. Dodał, że od 2007 regulamin był zmieniany czterokrotnie, ostatnio w 2012 r., i dostosowany do zmienionych przepisów ustawowy o ustroju sądów powszechnych. - W nowym kształcie regulamin jednoznacznie stwierdza, że minister ma prawo zażądania akt - podkreślił. Dodał, że analizę przesłanych akt przeprowadzają sędziowie oddelegowani do pracy w resorcie i tak było również w przypadku akt dotyczących Marcina P.

- Jeżeli w Ministerstwie Sprawiedliwości dojdziemy do wniosku, że rzeczywiście istnieje jakaś niespójność w przepisach, to będę dążył do tego, by tę sprawę przeciąć w sposób jednoznaczny, ale w kierunku niewątpliwego przyznania ministrowi sprawiedliwości prawa do dostępu do akt. (...) W przeciwnym przypadku przy wyjaśnianiu takich spraw jak Amber Gold zdani bylibyśmy na oceny pana prezesa Milewskiego - powiedział Gowin.

Zapewnił, że w razie wszczęcia przez prokuraturę śledztwa w tej sprawie zrzeknie się immunitetu. - Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin'-->Działałem w interesie społecznym, jestem gotów stanąć w tej sprawie przed Trybunałem Stanu. Jestem przekonany, że większość Polaków podziela moje dążenie, by sprawa Amber Gold była wyjaśniona od początku do końca - powiedział.

Podał, że w przyszłym tygodniu powinny spłynąć materiały od sędziów wizytatorów, którzy sprawdzają działanie sądów w Gdańsku w sprawach dotyczących Marcina P. i Amber Gold.

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, która prowadzi śledztwo ws. działalności Amber Gold, postawiła prezesowi tej spółki Marcinowi P. m.in. zarzut oszustwa znacznej wartości. Grozi za to do 15 lat więzienia. Marcin P. przebywa w areszcie.

Wobec Marcina P. orzeczonych było siedem wyroków sądowych, z tego tylko trzy uległy zatarciu. Dotyczyły one m.in. oszustw, wyłudzeń kredytów i przywłaszczenia mienia.

Amber Gold to spółka inwestująca w złoto i inne kruszce, działająca od 2009 r. Klientów zachęcała wysokim oprocentowaniem, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. W tym tygodniu sąd ogłosił jej upadłość.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (271)