PolskaJarmark św. Dominika

Jarmark św. Dominika

Na ponad tysiącu stoiskach można robić zakupy na rozpoczętym w Gdańsku Jarmarku św. Dominika. Swoją ofertę prezentują handlowcy, kolekcjonerzy staroci i antyków oraz rzemieślnicy. Impreza potrwa do 22 sierpnia.

Gdański Jarmark św. Dominika to najstarsza i największa impreza plenerowa o charakterze handlowo-kulturalnym w Polsce. Pawilony i stragany zajmują kilkanaście ulic i placów na terenie Głównego Miasta. Według organizatora imprezy spółki Międzynarodowe Targi Gdańskie, jarmark przyciąga co roku do miasta ponad półtora miliona turystów.

Oficjalnie otwarcie jarmarku nastąpiło na Długim Targu, gdzie prezydent Gdańska Paweł Adamowicz przekazał kupcom symboliczne klucze do bram miasta. Uroczystość tę poprzedziła barwna parada, która przeszła ulicami Gdańska.

W tym roku Jarmark św. Dominika będzie trwał trzy tygodnie, tydzień dłużej niż do tej pory. Impreza odbywa się też na większym terenie. Stoiska umieszczono dodatkowo na ulicach za rzeką Motławą, gdzie można się dostać pieszo po moście lub przepłynąć promem płacąc za bilet 50 groszy.

Nowością tegorocznej imprezy jest też oficjalne włączenie do jej organizacji, po kilku stuleciach, gdańskiego klasztoru Dominikanów, który w XIII wieku dostał papieskie pozwolenie na prowadzenie jarmarku.

8 sierpnia w imieniny Dominika, patrona klasztoru, gdańscy zakonnicy zorganizują Morski Odpust. Po Motławie przypłyną na łodziach do Gdańska wioząc ze sobą zboże. "Będzie to symboliczne ziarno ewangeliczne" - powiedział dziennikarzom przeor klasztoru Dominikanów w Gdańsku, o. Jacek Krzysztofowicz. Z nabrzeża przejdzie uroczysta procesja do siedziby zakonu kościoła św. Mikołaja. Tam odprawiona zostanie msza święta, a następnie odbędzie się odpustowa biesiada.

Jarmark św. Dominika, oprócz wielkiego handlu, to również liczne imprezy kulturalno-rozrywkowe i sportowe, jak np. Feta Filmowa "Kino pod niebem", Festiwal Małego Dominika, Święto Chleba, Festiwal Szekspirowski, Muzyczna Gospoda, Gdański Festiwal Kajakowy, Rewia Orkiestr Dętych, Muzyka w Zabytkach Starego Gdańska oraz Międzynarodowy Festiwal Carillonowy.

Tradycja Jarmarku św. Dominika liczy 744 lata. Został on ustanowiony bullą papieża Aleksandra IV w 1260 roku. Od tego czasu, z przerwami, jest organizowany w Gdańsku na początku sierpnia, kiedy w kalendarzu przypada dzień patrona jarmarku. W okresie powojennym impreza została reaktywowana w 1972 roku.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)